Fotoğraf: Abdurrahim Topal

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi tüm itiraz ve tepkilere rağmen, Haspolat’ta bulunan kampüs yakınındaki yaklaşık 200 dönümlük arazide külliye yapımına başlanmasını hükümetin toplum iradesine karşı ne kadar umursamaz ve duyarsız olduğunu bir kez daha gösterdiğini belirtti.

Hiçbir ihtiyaç çalışması yapılmadan, bir günde karar alarak, ülke gerçeklerini hiçe sayan hükümetin, daha önce verdiği sözleri unutarak bu denli önemli bir konuda dahi keyfi hareket edebildiğini belirten UKÜ, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bir eğitim adası olması gerektiğini sürekli gündeme getiren yetkililerin bugüne kadar söylediklerinin tam tersi yönde icraatlarla bu söylemi çürüttüklerini ifade etti.

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi yetkilileri, Üniversite’nin gelişim alanı üzerine külliye yapımının tercih edilmesinin tek bir anlamı olduğunu, bunun da “Üniversite daha fazla büyümesin, bizim daha fazla öğrenciye ihtiyacımız yok,” demek olduğunu belirtti.

Son yıllarda Kuzey Kıbrıs’taki üniversitelere öğrenci akışında yaşanan sıkıntılara rağmen öğrenci sayısında sürekli bir artış kaydeden UKÜ, bu büyüme sürecinde ihtiyaç duyulan ve uzun yıllardır talep ettiği arazinin, kira tarihinde iki haftalık geçmişi olan bir kuruma verilmesinin kabul edilemez olduğunu yineledi. Söz konusu arazide inşaat hazırlıklarının başlatılmasının toplumun da tepkisini çeken külliye yapımında hükümetçe baştan sona bir oldu bittiye getirilme çabası olduğunu söyleyen UKÜ’lü yetkililer, böylece külliye konusunun da kapatılmasının amaçlandığını vurguladı.

Üniversitelerin çağdaş bir toplum için külliyelerden çok daha önemli bir yere sahip olduğunu belirten UKÜ’lü yetkililer, sadece törenlerde “eğitim adası” diye nitelendirmekle Kuzey Kıbrıs’ta eğitime katkı yapılamayacağının altını çizdi.

Diğer yandan Meclis Soruşturma Komitesi’nde görüşlerini belirten UKÜ yetkilileri, neredeyse “Bu araziyi niye istiyorsunuz?” diye hesap soran bir tavırla karşılaştıklarını ifade etti. Komite’nin görüşünün henüz açıklanmadığını söyleyen UKÜ, bu komitenin niye kurulduğunun da sorgulanmasını istedi.

Fotoğraf: Abdurrahim Topal