Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nin konuk ettiği Yüksek Mimar Hasan Çalışlar UKÜ’lü öğrenciler ile deneyimlerini paylaştı.

Güzel Sanatlar Fakültesi, Mimarlık Bölümü, Yüksek Mimar Hasan Çalışlar’ın konuşmacı olduğu “Denemeler – Deneyimler” konulu bir konferans düzenledi. Güzel Sanatlar Fakültesi ve Kıbrıs Türk Mimarlar Odası’nın işbirliğinde Çevik Uraz Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen konferansta Yüksek Mimar Hasan Çalışlar geleceğin mimarları ile deneyimlerini paylaştı.

Kariyerinde çok sayıda başarıya imza atan, birçok ödülün sahibi Hasan Çalışlar, UKÜ’deki konuşmasının başında iklim, coğrafya, sosyo ekonomi ve alışkanlıklar ile mekanı kullanmadaki isteklerin ve beklentilerin mimaride önemli etken olduğunu vurguladı. Çalışlar, 1993 yılında Kerem Erginoğlu ile birlikte kurdukları Erginoğlu & Çalışlar Mimarlık şirketiyle mimarlık, kurumsal kimlik ve kentsel tasarım alanlarında geliştirdikleri projelerden de söz etti.

Hasan Çalışlar, konuşmasında tasarımcı ile mimar arasındaki farka da değinerek “Tasarımcı fikri bulan, hayal eden kişidir. Mimar ise, o hayali gerçeğe dönüştürüp bina oluşturandır.” dedi. Mimarların işinin tasarımcılara göre daha zor olduğunu ifade eden Çalışlar ayrıca  “Projeyi hazırlarken ve hazırladıktan sonra mimarinin bitiminde de çalışmalarınız devam ediyor. Çünkü siz projenizi müşteriye pazarlamak adına sunum hazırlıyorsunuz, daha sonra da bu projenin tanıtımı gerekli. Biz bunun için de uğraş veriyoruz.” dedi.

Yüksek Mimar Hasan Çalışlar, günümüz mimari eserlerinin Rönesans dönemindeki gibi görsel boyutta olmadığına da değinerek sonuçta mimarın düşüncesini hayata taşırken teknolojik ve ekonomik kriterlere de uygun olması gerektiğini belirtti. Bunun için gücün yerinde olması gerektiğini kaydeden Hasan Çalışlar “İnsanlar projelerinizde ‘en’lere önem veriyor. İstekleri ‘en’ler doğrultusunda gelişiyor.” dedi.

Konferanstaki konuşmasında mimarlık mesleğine de değinen Hasan Çalışlar “Mimarlık masa başında oturup düşünen değil de toplantı odalarında, gerektiğinde tartışmalı ortamlarda çalışan meslek grubudur. Bir projeyi hazırlamak için zamana ve ekibe ihtiyaç vardır. Herkesin ikna etmesi gereken meslek grupları vardır. Siz bu meslek gruplarıyla çalışırken, ilişkiler ağındaki ağırlığınızı korumanız gerekli ve en önemli nokta her zaman işverenin yanında olunduğunun hissettirilmesi gerekir.” diye konuştu. Çalışlar “Hiç kimse mimarlık bölümünü bitirdikten sonra tam anlamı ile mimar olamaz. Üniversiteler öğrencilere mimariyi öğrenme isteğini pekiştirip mimari metodları öğretiyorlar. Üniversitelerde bu metodları öğrendiğimiz zaman sektörde de gerçeğe dönüştürebilmek için yeterli alt yapımız olmuş oluyor.” dedi.

Hasan Çalışlar konuşması sırasında öğrencilerden gelen soruları da yanıtladı ve bir öğrencinin “Kentsel yapısı ve dokusu kötü; fakat içinde bulunan insanlar bu ortamdan memnunlar ise mimari olarak bu ortama ne yapılabilir?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Memnun olduklarından mı yoksa daha iyisini bilmediklerinden dolayı mı diye sormak lazım önce. O bölgelere doku nakli yapılarak, bu tarz nokta atışları yapılarak insanların beklentileri de gelişir. Biz buna akupunktur çözüm diyoruz.”

“Denemeler – Deneyimler” konulu konferansın sonunda konuşan UKÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Atilla Yücel de, Hasan Çalışlar’ın çalışmalarında çok dikkatli ve sakin yapıya sahip bir mimar olduğunu belirtti. Prof. Dr. Yücel, Çalışlar’a katılımından dolayı teşekkür plaketi takdim etti.

Bol ödüllü bir kariyer

Lise eğitimini İstanbul Saint Michel Fransız Lisesi’nde, üniversiteyi ise Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde tamamlayan Hasan Çalışlar’ın “Mimarlıkta Güç ve İktidar İlişkisi” üzerine yüksek lisans çalışması bulunuyor.

Çeşitli üniversitelerde öğretim görevliliği de yapan Hasan Çalışlar, Erginoğlu & Çalışlar Mimarlık ile katıldıkları yarışmalar ve gerçekleştirdikleri projelerden birçok ödül kazandı. Bunların arasında; Tuzambarı–Medina Turgul DDB projesiyle 2010 Dünya Mimarlık Festivali (WAF World Architecture Festival) Yeni & Eski Bina kategorisinde birincilik ödülü; Turkcell Teknoloji Ar-Ge Binası ile Ulusal Mimarlık Ödülleri –Yapı Dalı Başarı Ödülü (2010); Tuzambarı–Medina Turgul DDB ile Ulusal Mimarlık Ödülleri – Yapı Dalı Koruma & Yaşatma Ödülü (2010); Tarsus Sev İlköğretim Kampüsü projesiyle, açılan davetli yarışmada 1. lik ödülü ve aynı projeyle Ulusal Mimarlık Ödülleri – Proje Dalı Başarı ödülü (2010); Berlin T.C. Büyükelçiliği Uluslararası Yarışması’nda 4.lük ödülü (2007); AMV Genç Mimar Ödülü (2004); Harp Akademileri Kapalı Yüzme Havuzu ile Ulusal Mimarlık Ödülleri Yapı Dalı Başarı Ödülü (2000); Tuncel Evi ile Ulusal Mimarlık Ödülleri Koruma Dalı Başarı Ödülü (1996); Ulusal Mimarlık Ödülleri Grafik Sunuş Başarı Ödülü (1992) bulunmakta.