Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi ile Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı’na bağlı Kültür Dairesi ve Atatürk Meslek Lisesi’nin işbirliğinde, “Lüster Seramik Etkinlikleri” düzenlendi. Kıbrıslı seramik sanatçısı Semral Öztan’ın koordinatörlüğünü yaptığı etkinlikler Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi kampüsünde gerçekleştirildi.

Seramik sanatçıları ile sanatseverleri buluşturmak amacıyla düzenlenen “Lüster Seramik Etkinlikleri”nde, parlak ve ışıltılı bir seramik sırlama tekniği olan Lüster ve Renzimat Lüster seramik yapımı uygulamalı olarak tanıtıldı. Bu konuda bilgi ve becerilerini geliştirmek isteyen sanatseverler de iki gün süren etkinliklerde, Kuzey Kıbrıs ve Türkiye’den konusunda deneyim sahibi sanatçılar ile birlikte çalışma imkanı buldu.

“Lüster Seramik Etkinlikleri”ne 9 Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden Prof. Sevim Çizer, Öğretim Görevlisi Temel Köseler ile Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden Doç. Tuğrul Emre Feyzoğlu katıldı.

“Kıbrıs seramik sanatının tanıtılmaya ihtiyacı var”

Sanatçıların, katılımcılarla bilgi ve deneyimlerini paylaştıkları “Lüster Seramik Etkinlikleri”nin açılışı UKÜ Çevik Uraz Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Açış konuşmasını etkinliklerin koordinatörü Semral Öztan yaptı. Konuşmasında Kıbrıs seramik sanatının tanıtılmaya ihtiyacı olduğunu söyleyen Öztan, seramiğin gerçek anlamda ülkede tanınmasına katkıda bulunmak için de Kuzey Kıbrıs Seramikçiler Derneği’ni kurduklarını belirtti. Semral Öztan seramiği tanıtarak, gelişmesini ve sürekliliğini sağlamayı hedeflediklerini, bu yüzden bu tür etkinlikler düzenlediklerini kaydetti ve UKÜ’de gerçekleştirilen etkinliğe katkı koyanlara teşekkür etti.

“Lüster” tekniği ilk kez kullanıldı

Açılışın ardından etkinlikler Prof. Sevim Çizer’in verdiği konferans ve sonrasında yer alan uygulamalı çalışmalar ile devam etti. “Lüster” tekniğinin Kuzey Kıbrıs’ta ilk kez kullanıldığı etkinlikteki konferansta Prof. Çizer, lüsterin ne olduğunu, geçmişini ve seramikte nasıl uygulandığını anlattı.

Lüster tekniğini İslam seramikçilerinin ve Akdenizlilerin dünyaya armağanı olarak tanımlayan Prof. Sevim Çizer, konferanstaki sunumlar sırasında söz konusu tekniği kullanarak ürettiği çalışmaları da katılımcılarla paylaştı.

Etkinliklerin ikinci gününde ise yine UKÜ Çevik Uraz Konferans Salonu’nda Doç. Tuğrul Emre Feyzoğlu ve Öğr. Gör. Ali Temel Köseler’in konferansları yer aldı. Feyzoğlu konferansında lüster tekniğini kullanarak farklı pişirme alternatiflerinin nasıl yapıldığını anlattı ve bu konuda oluşturduğu çalışmalarını görsel olarak sundu.

“Lüster Seramik Etkinlikleri” çerçevesinde, iki gün boyunca yapılan çalışmalar sonucunda üretilen eserler, UKÜ Kütüphane Fuayesi’nde sergilendi.