Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi, KKTC Yükseköğretim Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu (YÖDAK)’nun organize ettiği “Kalite Güvence Sistemi – ECTS – Diploma Eki” konulu seminere ev sahipliği yaptı. Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas’ın konuşmacı olduğu seminere YÖDAK Üyesi Prof. Dr. Günay Umay ile UKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nüket Saracel ve Kuzey Kıbrıs üniversitelerinden çok sayıda akademisyen katıldı.

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Çevik Uraz Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen seminerin açış konuşmasını YÖDAK Üyesi Prof. Dr. Günay Umay yaptı. “Tüm üniversiteler Bologna Süreci’ne hazırlık yapmaktalar,” diyen Umay, Sakarya Üniversitesi’nin bu çalışmada öncü görev üstlendiğini belirtti. Prof. Dr. Umay, Bologna Süreci ile ilgili olarak da ABD’deki üniversitelerin kalitesini yakalamak amacıyla Avrupa Birliği ülkeleri tarafından geliştirilen bir süreç olduğunu söyledi.

21. yüzyılda dünyada büyük bir dönüşüm olduğundan da söz eden Prof. Dr. Günay Umay, üniversitelerin de bu dönüşüme dahil olduğunu ve artık sadece elit bir gruba değil; geniş kitlelere eğitim veren kurumlar haline geldiklerini kaydetti. Umay, ayrıca üniversitelerin bu dönüşümde ihtiyaç duyulan insan gücüne kısa süreli verilen eğitimlerin yanı sıra yaşam boyu eğitim veren kurumlar olarak da hazırlanmakta olduğunu belirtti.

Şeffaf ve sürekli geliştirilebilir bir sistem

Seminerde yer alan Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas ise konuşmasında ortak bir kalite anlayışı belirleme hedefiyle oluşturulan Bologna Süreci çerçevesinde Sakarya Üniversitesi olarak “Kalite Güvence Sistemi” konusunda bir yazılım geliştirdiklerini aktardı. Amaçlarının sürecin uygulanmasında oluşacak sıkıntıların giderilmesi olduğunu kaydeden Elmas, geliştirilen farklı bilgi sistemleri sayesinde süreci basitleştirdiklerini de belirterek böylece daha şeffaf ve sürekli geliştirilebilir bir sistem ortaya çıkardıklarını aktardı.

Prof. Dr. Muzaffer Elmas, Sakarya Üniversitesi olarak sahip oldukları bin 626 öğretim elemanı ve 60 bin öğrenci nüfusuna hizmet edecek bir sistem geliştirmenin zorluklarından da söz ederek nüfusu az olan üniversitelerde daha kolay bir süreç işlenebileceğini belirtti.

Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas sunumunda geliştirdikleri bilgi sistemleri ile ilgili de bilgi verdi. Öncelikle akademik bilgi sistemine değinen Elmas, bilgilerin hergün güncellendiğini belirterek bu bölümde kişisel, fakülte, bölümler için ayrı ayrı sayfalar bulunduğunu ve her biriyle ilgili ayrıntılı bilgilerin yer aldığını söyledi.

Eğitim – öğretim konusunda geliştirdikleri bilgi sistemiyle ilgili olarak ise Prof. Dr. Muzaffer Elmas, burada akademik programlara ilişkin eğitim amaçları, program yeterlilikleri, ders bilgileri, öğretim üyelerinin paylaşacağı dökümanlar, süreçlerin değerlendirilmesi gibi üniversite içi dökümanların yer aldığını kaydetti.

Konuşmasında ayrıca yeterlilikler ve öğrenme konularına da değinen Prof. Dr. Muzaffer Elmas son yıllarda eğitim öğretim konusunda dünyanın dört bir yanında ve Avrupa’da yapılan yoğun çalışmalarda temel konunun sürdürülebilir kalkınma ve ilerleme için yaratıcı, yenilikçi, girişimci, eleştirel düşünen mezunlar yetiştirmek olduğuna dikkat çekti. Elmas, bunun için de eğitimin öğretimin girdilere göre değil; öğrenme kazanımlarına, yetkinliklerine göre planlanması, değerlendirilmesi ve kalitesinin izlenmesi gerektiğini ifade etti.

Prof. Dr. Muzaffer Elmas, seminerin son bölümünde katılımcıların sorularını da yanıtlayarak katkılarından dolayı YÖDAK’a ve ev sahipliğinden ötürü de Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’ne teşekkür etti. YÖDAK Üyesi Prof. Dr. Umay Günay ile UKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nüket Saracel Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas’a birer teşekkür plaketi takdim etti.