Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi, 14. Yaza Merhaba Şenlikleri boyunca düzenlediği söyleşilerle ekranların ünlü yüzlerini, oyunculuk mesleğini başarıyla sürdüren isimleri öğrencileriyle buluşturdu. Gerçekleştirilen keyifli söyleşilerden birine son zamanlarda “Hanımın Çiftliği” ile “Canım Babam” dizilerinde rol alan Mehmet Aslantuğ konuk oldu. UKÜ Çevik Uraz Konferans Salonu’ndaki söyleşiye öğrencilerin ilgisi yoğundu.

Konuşmasının başında mümkün olduğunca bu tür söyleşilere katılmak istediğini belirten Mehmet Aslantuğ, oyunculuğundan özel hayatına kadar birçok soruya yanıt verdi. Ortaokulda, okul tiyatrosunda aldığı rollerle oyunculuğa adım atan ünlü oyuncu Aslantuğ “Ankara Taş Mektebi’nde yapılan sınavları kaybettiğimi görünce bir daha yetenekleri ilgilendiren sınavlara girmemeye karar vermiştim.” dedi. Üniversiteyi yarıda bırakıp oyunculuk hayatına atıldığını dile getiren ünlü oyuncu öğrencilerden gelen soruları yanıtlayarak söyleşiye devam etti.

Mehmet Aslantuğ verdiği cevaplarla seyircileri hem güldürdü hem düşündürdü. Bir öğrencinin “Şehir tiyatrolarının özelleştirilmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?” sorusu üzerine bu konuya tepkili olduğu gözlemlenen Aslantuğ şunları söyledi: “Halkla sanatçı arasındaki ilişkiye bürokrat ve siyasetçi girmemeli. Sanatı siyasetten ve bürokrasiden düzenlemeye çalışırsak olmaz. Sanat ehline verilerek ve sual etmeyerek yapılmalı. İki bürokrat atamak ve repertuvara sen karış demek ne kadar mantıklı olabilir.”

Ünlü oyuncu Mehmet Aslantuğ’un özel hayatını ilgilendiren sorulardan biri de kendisi gibi oyuncu eşi Arzum Onan’a yaptığı evlilik teklifi ile ilgili oldu. Bunun anlatılması istendiğinde Aslantuğ gülerek şu cevabı verdi: “Nasıl bir gelecek düşündüğümü, müşterek hayatı nasıl paylaşacağımızı anlattım. Doğrudan evlenme teklifi etmedim; çünkü evet ya da hayır gibi cevaplarla risk almak istemedim. Hayatta aşkı bir karşı cins meselesi olarak görmemek gerek.”

Öğrencilerin sorularına cevap vermeye devam eden ünlü oyuncu “Taş mektebe gittim, başarılı olamadım, oyuncu olamam diyordum, ama olmasaydım da çok şey değişmezdi.” diyerek hayatta paylaşılan tek şeyin değer olduğunu ve hiçbir yerde olmadığını, üstüne iktidar kurulamayacağını söyledi.

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Çevik Uraz Konferans Salonu’ndaki söyleşi, ünlü oyuncu Mehmet Aslantuğ’a, UKÜ Kütüphane Müdürü Gülten Sala tarafından teşekkür plaketi verilmesiyle son buldu.

HABER: FEYZA BOZGİL