Gazetecilik Kulübü ile Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Kulübü’nün ortaklaşa düzenlediği panelde Kuzey Kıbrıs’ın önde gelen gazete, halkla ilişkiler ve reklamcılık sektörlerinin profesyonelleri bir araya geldi. “Halkla İlişkiler Profesyonelleri ve Gazeteciler Arasındaki Mesleki İlişkinin Boyutları ve Sorunları”nın konuşulduğu panelde konuşmacı olarak Mesut Günsev, Serhat İncirli, Fevzi Tanpınar, Faika Yalvaç ve Özdemir Tokel yer aldı.

Çevik Uraz Binası, Amfi 1 salonunda gerçekleştirilen panele UKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Ali Yükselen de katıldı. Panelin moderatörlüğünü ise İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hikmet Seçim yaptı. Seçim, açış konuşmasında panel konusunun önemine vurgu yaparak özellikle İletişim Fakültesi öğrencileri açısından yararlı bir organizasyona ev sahipliği yaptıklarını kaydetti.

Mesut Günsev

Panelin ilk konuşmacısı Kuzey Kıbrıs’ı halkla ilişkiler mesleğiyle buluşturan ve uzun yıllar Nadir Şirketler Grubu’nun Basın ve Halkla İlişkiler Danışmanlığı’nın yanı sıra çeşitli basın kuruluşlarında görev alan gazeteci – yazar Mesut Günsev oldu.

“Halkla ilişkiler ve gazetecilik birbirlerine çok yakın, birbirlerini besleyen, destekleyen iki meslektir.” diyerek sözlerine başlayan Günsev, bu iki mesleğin daha önceleri birbirlerine mesafeliyken şimdilerde karşılıklı güvenle, birlikte çalışmalar yürüttüklerine değindi. Son yıllarda basının zor şartlardan geçtiğini kaydeden Mesut Günsev, öğrencilere önemli tavsiyelerde de bulundu. Günsev “Bazı insanlar size gülümseyemeyecek kadar yorgundurlar, siz onlara gülümseyin, özellikle halkla ilişkileri seçtiyseniz bu böyle olmalıdır.” diyerek konuşmasını tamamladı.

Serhat İncirli

Kıbrıs Gazetesi’nde Haber Müdür Yardımcısı olarak meslek hayatını sürdüren Serhat İncirli de konuşmasında Kuzey Kıbrıs’ta halkla ilişkiler ile gazetecilik mesleğinin nasıl yürüdüğünden söz ederek, mevcut ortamda karşılaştıkları çeşitli zorluklara vurgu yaptı.

Uzun yıllar İngiltere’de yaşayan ve orada gazetecilik mesleğini sürdüren İncirli, Kuzey Kıbrıs’ta gazeteciliğin daha zor olduğunu belirtti. İncirli, konuşmasına  gazetecilik yapacak kişinin aşırı milliyetçi duygularının olmaması gerektiğinin altını çizerek devam etti.

Konuşmasının sonunda UKÜ ile ilgili düşüncelerini de dile getiren Serhat İncirli “UKÜ’de öğrenim gören öğrenciler oldukça şanslı ve İletişim Fakültesi gerçekten kaliteli. Öğrenim gördüğünüz alanlara ne kadar sahip çıkarsanız mesleğinizin önemi de o derece artar.” dedi.

Fevzi Tanpınar

Panelin bir diğer konuşmacısı KKTC Dış Basın Birliği Başkanı ve Kuzey Kıbrıs Telsim Genel Müdür Yardımcısı Fevzi Tanpınar da konuşmasında medya ile diğer sektörlerin ilişkilerine ve reklam gelirlerinin dağılımına dikkat çekti.  Medya ilişkilerinde ciddi bir kirlenme olduğunu kaydeden Tanpınar “Siyasi ve ticari bir ortamda sağlıklı bir medya yapısı meydana gelmez.” dedi.

Kuzey Kıbrıs’taki ulusal televizyon kanallarını izleme ve gazete okuma oranlarının düşük olduğunu da ifade eden Fevzi Tanpınar, reklam pastasının orantılı dağılımının ise sağlıklı bir medyayla mümkün olacağını belirtti. Tanpınar konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Mevcut medya ilişki sisteminin değişmesi gerekir. Bunun için de günü kurtarma amacından uzaklaşmalıyız.”

Özdemir Tokel

TE Medya Reklam Ajansının sahibi Özdemir Tokel’in de konuşmacı olarak yer aldığı panelde, Tokel sözlerine “Kuzey Kıbrıs’ta medya kuşatma altındadır. Siyasi erki elinde bulunduranlar, reklam verenlerin kuşatması altındadır. Aynı şekilde gazeteciler baskı altındadır, istediklerini yazamıyorlar.” diyerek başladı. “Medya ve halkla ilişkilerin arasındaki ilişkinin önemine de değinen Tokel, her iki sektörün de etik kurallara uyması gerektiğine vurgu yaptı. Halkla ilişkilercinin haberi yayınlatma noktasında gazeteciye ihtiyacı olduğu gibi gazetelecilerin de özellikle medya planlaması konusunda halkla ilişkilerciye ihtiyacı olduğundan söz eden Özdemir Tokel öğrencilere seslenerek “Sizler mesleğinizi yerine getirirken etik kurallara bağlı kalın ve bizim düştüğümüz hatalara düşmeyin.” dedi.

UKÜ İletişim Fakültesi’nde ders de veren Tokel,  UKÜ’den mezun iletişimcilere kendi reklam ajansında çalışma şansı tanıdığını, bugüne kadar hem derslerde hem de ajansta yaptığı gözlemler sonucunda UKÜ’lü öğrencilerin oldukça ileri düzeyde olduklarını aktardı.

Faika Yalvaç

Kuzey Kıbrıs’ta tam hizmet veren ilk halkla ilişkiler ajansı PR Island’ın kurucusu Faika Yalvaç da paneldeki konuşmasında halkla ilişkilercinin sorumluluk ve görevleri ile Kuzey Kıbrıs’taki durumuna vurgu yaptı. “Medya planlaması bizim için çok önemli ve hassastır.” diyen Yalvaç halkla ilişkiler profesyonellerinin genellikle gazetede çıkan haberlere göre değerlendirildiğini ve bunun da çok yanlış bir performans değerlendirmesi olduğunu belirtti. Daima halkla ilişkilerci ve gazeteci arasında empati olması gerektiğini ifade eden Faika Yalvaç medya sektörü ile ilgili de şunları kaydetti: “Günümüzde medya eğitimine ihtiyaç vardır, Kuzey Kıbrıs’ta bugün gazetelere bakıldığında kendini geliştirmeye çalışan gazeteler oldukça azdır. Ülkenin gelişmesi için de gazetecilerin desteklenmesi gerekir.”

Sözlerinin sonunda öğrencilere tavsiyelerde bulunan Yalvaç “Bu kadar yanlışta birilerinin doğru olması gerekir, doğruyu söyleyin, etkili söyleyin, etik kurallara uyun.” dedi.

Konuşmaların ardından UKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Ali Yükselen panelin konuşmacılarına teşekkür plaketi verdi. Panelin bitiminde etkinlik ile ilgili düşüncelerini de dile getiren Rektör Prof. Dr. Yükselen “Öğrencilerimiz için yararlı bir panel oldu. Fakültemiz ile ilgili duyduğumuz şeyler çok güzel, özellikle de işin profesyonellerinden, işverenlerinden duymak daha anlamlı.” dedi.

HABER: SEVİL AŞKAR, FOTOĞRAFLAR: EREN ŞİŞİK