UKÜ Gastronomide Sosyal Dayanışma İrdelendi

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu, Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü tarafından “Gastronomide Sosyal Dayanışma” adlı etkinlik gerçekleştirildi.

UKÜ Çevik Uraz Merkezi, Konferans salonunda gerçekleşen etkinlikte Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Halk Sağlığı Şubesi ve Paylaşım Mutfağı Sorumlusu Ali Ecesoy ile İdari Hizmetler Personeli ve Paylaşım Mutfağı Sorumlusu Selen Tunççağ öğrencilerle bir araya geldi.

Paylaşım mutfağı kurucularından Ali Ecesoy LTB Paylaşım mutfağı projesinin KKTC’de bir ilk olduğunun belirterek, bu projeye dört yıl önce başladıklarını açıkladı.

Amaçlarının ihtiyaç sahiplerine birebir ulaşmak olduğunu kaydeden Ecesoy, çalışmaların Lefkoşa’daki tüm engelli vatandaşlar yanı sıra yaşlılara yarar sağladığını kaydetti.

Paylaşım Mutfağının kurucularından Halk Sağlığı Şubesi Sorumlusu Selen Tunççağ ise 2015 yılında bir girişimde bulunduklarını ve 32 kişi ile bu projeye başladıklarını açıkladı.

Tunççağ, duyarlı vatandaşların hem maddi hem de gıda desteğinde bulunduklarını ifade ederek, 8 şirketin proje için düzenli olarak gıda yardımında bulunduğunu da aktardı.

Paylaşım mutfağı olarak sosyal sorumluluk projelerine de destek verdiklerini altını çizen Selen Tunççağ, “Engelli çocuklarımız veya surlar içindeki geliri düşük olan ailelerin çocukları için de belirli zamanlarda etkinlikler düzenliyoruz” dedi.

Selen Tunççağ, yapılan tüm yardımların özelikle ihtiyaç sahiplerine ulaşması yönünde hassasiyet gösterdiklerini belirterek “Bu proje ile ihtiyaçların doğru yere gittiğine emin olduktan sonra insanların güvenleri arttı” ifadesini kulandı.

UKÜ Gastronomi Bölümü öğrencilerinin söz konusu ekipte görev almak istediğini öğrendiklerini dile getiren Tunççağ, bu nedenle paylaşım mutfağının çalışma prensipleri hakkında bilgi vermek istediklerini kaydetti.

UKÜ Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Orhan Uludağ ise etkinliği düzenleme amaçları hakkında bilgi vererek, “Öğrencilerimizin sosyal dayanışma ve farkındalık konularında bilinçlenmelerini sağlamak istiyoruz. Gastronomi öğrencilerinin yaptıkları işin insanların kalbine dokunduğunu kavramaları gerektiğine inanıyoruz” dedi.