UKÜde Fetineyi Ararken Adlı Belgesel Gösterimi Yapıldı

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Araştırmaları Merkezi (UKAMER) tarafından 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında düzenlenen “Eşitlik: Kadın Haklarının Gerçekleştirilmesi” isimli etkinlikler dizinin son gününde Fetine’yi Ararken adlı belgesel gösterimi gerçekleştirildi.

UKAMER Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mihrican Aylanç etkinliğin açılışında İngiliz İdaresi Döneminde Araplara satılan Kıbrıslı Türk kızlarının toplumsal tarihimizde trajik bir yara olduğunu kaydederek, belgesel filmin çeşitli uluslararası film festivallerde ödüller aldığını ve Kudüs’te de gösteriminin yapıldığını belirtti.

Belgeselin Fetine Memiş gibi kaybedilmiş pek çok kişinin de hikâyelerinin ortaya çıkmasına vesile olacağına inandığını ifade eden Aylanç, bu hikâyenin ortaya çıkmasını sağlayan Pembe Menteş’in de çok önemli bir misyonu üstenmiş olduğunu dile getirdi.

Yönetmenliğini Yeliz Şükrü’nün, yapımcılığını ise Stavros Papageorgiou’nun gerçekleştirdiği Fetine’yi Ararken adlı belgeselin 75 dakikalık gösterimi sonrasında belgeselin ana karakteri-anlatıcı Pembe Menteş söz aldı.

Pembe Menteş konuşmasında belgesel fikrinin nasıl ortaya çıktığını anlatarak, başta ailesinin nasıl tepki vereceğini bilmediği için korktuğunu belirtti.

Yeliz Şükrü’nün kendisine destek olduğunu ifade eden Menteş, şöyle devam etti: Kendisi de bir film yapımcısı olarak bu konuyu araştırıyordu ve bana senin de mi halan var? Diye sordu.  Evet dedim. Halamın nerde olduğunu bilip, bilmediğimi sordu. Bilmiyorum ama onu bulmayı çok istiyorum dedim.

Pembe Menteş, Yeliz Şükrü’nün konu hakkında bir belgesel teklifi ile geldiğini aktararak, “O dönemde AB’den hibe alınmıştı. Yani aslında bu iki toplumlu bir yapımdır. Güneydeki arkadaşlar çok destek oldu. Belgeseli tamamlamak 5,5 yılı aldı” şeklinde konuştu.

Belgeseli ilk kez Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nde izleme şansı bulan Fetine Memiş’in yakın akrabası Ahmet Hüseyin, ailesinin ve kendisinin hayalleri hakkında konuşarak, “Kıbrıslı biri ile tanışmam ve Kıbrıs’a gitmem dedemin hayaliydi. Benim için de bu bir rüyaydı” dedi. Ahmet Hüseyin Kıbrıs’ta bulunduğu için çok mutlu olduğunu da ifade etti.