Yrd. Doç. Dr

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği Program Sorumlusu Yrd. Doç. Dr. Sarem Özdemir, tatil döneminde olan çocuklar ve ebeveynleri için, evde geçekleştirebilecekleri pratik ve faydalı faaliyetler hakkında tavsiyelerde bulundu.

Ebeveynlerin ülkede yaşanan aşırı soğuk hava ve korkutucu gribal enfeksiyonlar nedeniyle çocuklarını dışarıya çıkarma endişesi yaşadıklarına dikkat çeken Özdemir, evde onlarla birlikte hem gelişimlerine katkda bulunmak hem de kaliteli zaman geçirmek adına yapılabilecek birçok aktivite olduğunu kaydetti.

Yrd. Doç. Dr. Özdemir, hem hazırlığı hem de oynaması kolay ve zevkli ev içi aktivitelerle, ebeveynlerin, çocuğun gelişimine olumlu katkılar yapabileceklerinin altını çizerek, “Örneğin çocuğunuzla birlikte origami yapabilirsiniz” dedi.

Origaminin, Japonca’da kâğıt katlama sanatı olarak geçtiğini hatırlatan Özdemir, “Ancak kâğıt katlama, algılandığı kadar işlevsiz bir etkinlik değildir. Kâğıt katlama sanatı çocukların el-göz koordinasyonunu, uzamsal ilişkiler, sıralama, hafıza, sabretme ve dikkat becerilerini geliştiriyor” ifadesini kullandı.

Yrd. Doç. Dr. Özdemir, origaminin her yaşa uygun olduğunu belirterek, eğitimin değişen doğasında çoğu zaman, bu tür etkinliklerin öğretim programlarından dolayı es geçildiğini de kaydetti.

Özellikle 1990 sonrasında doğan çocukların birçoğunun A4 kâğıdından uçak yapmayı bile bilmediklerini dile getiren Özdemir, “Oysa kâğıttan yapılan uçaklarla ‘kim daha uzağa uçurabilir’ yarışması ile çocuklarımıza hem ölçmede tahmin bir diğer deyişle zihinsel hem de sosyal-duygusal alanda gelişimlerine katkı sağlayabiliriz” dedi.

Yrd. Doç. Dr. Özdemir, “kendin yap” projelerinde çocuklarla basit ama etkili tasarım ürünler yaratılabileceğine de dikkat çekerek, bir balon, yapıştırıcı ve renkli kâğıtları kullanarak; şişirilmiş bir balonun çocuğun isteğine göre tutkal kullanılarak renkli kesilmiş veya hazır konfeti kâğıtlarıyla süslenmesi tavsiyesinde bulundu.

Çocukların ev içerisinde olmalarının renkli bir tatil geçirmelerine engel olmadığını kaydeden Özdemir “Şubat tatilini hem bilimsel ev içi etkinliklerle birleştirmek, hem de eğlence katmak yine ebeveynlerin elindedir” dedi.