Prof. Dr

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı ve Tıp Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Banu Elçin Yoldaşcan, Çin’de görülen ve tüm dünyanın gündemine giren Korona virüsü hakkında açıklamalarda bulundu.

Aralık ayında Çin’in Hubei Eyaleti Wuhan şehrinde kliniği ve etken virüsü bilinmeyen akut viral solunum yolu enfeksiyonu bulguları taşıyan (ateş, kırıklık, öksürük, nefes almada güçlük vb.) vakalar bildirildiğini aktaran Yoldaşcan, Çinli yetkililerin medyada, bu viral pnömoninin nedeninin başlangıçta keşfedilen diğer insan korona virüslerinden farklı olarak yeni bir tür korona virüsü olduğunu açıkladıklarını kaydetti.

Prof. Dr. Yoldaşcan, Çin kaynaklı salgın açısından henüz risk altında olmadığımızın altını çizerek, dünyanın her yerindeki havaalanı vb. geçişlerde hastalık riski taşıyan yerlerden gelenlere sınır geçişlerinde yoğun önlemler alındığını hatırlattı.

Buna ek olarak, kişisel sağlığın ve toplum sağlığının korunması açısından bu mevsimlerde sık görülen akut solunum yolu enfeksiyonlarından korunmaya dikkat etmemiz gerektiğini belirten Yoldaşcan, özellikle el ve solunum hijyeni ile güvenli gıda uygulamalarını içeren önlemlere dikkat edilmesi tavsiyesinde de bulundu.

Prof. Dr. Yoldaşcan, akut solunum yolu enfeksiyonları bulunan, ateş ve öksürüğü olan kişilerle yakın temastan kaçınmanın önemli olduğunu aktararak, alkol bazlı el antiseptiklerini,  sabun ve suyu kullanarak ellerin sık sık temizlenmesi gerektiğini vurguladı.

Öksürürken ve hapşırırken ağız ve burnun tek kullanımlık mendil ile örtülmesinin önemli olduğunu dile getiren Yoldaşcan, ayrıca ateş, öksürük ve nefes almada zorluk yaşayanların erken tıbbi yardım almaları gerektiğini kaydetti.

Prof. Dr. Yoldaşcan, Dünya Sağlık Örgütü’nün, uluslararası seyahat yapanlar için korunma önerileri yayınladığını hatırlatarak, şöyle devam etti: Zatürre nedeni yeni bir koronavirüs gibi görünse de, bulaşma potansiyeli ve bulaşma yolları belirsizliğini koruyor. Bu nedenle eğer seyahatte iseniz yeni koronavirüs vakalarının yaşandığı bölgelerde canlı ya da ölü hayvan pazarlarını ziyaret ederken, hayvanlarla temas eden yüzeylerle doğrudan korumasız temastan kaçınmalı, çiğ veya az pişmiş hayvansal ürünleri, çiğ et, süt veya sakatatları tüketmemeli, vakaların görüldüğü yerde hasta insanlardan uzak durulmalı ve çevresi ile doğrudan temastan kaçınılmalıdır.dır.

Yetkili makamların, tabip odalarının ve hekimlerin uyarılarının önemli olduğunu belirten Yoldaşcan, “Uyarıları dikkate alarak, bu ve benzer solunum yolu rahatsızlıklarında bizlere düşen sorumlulukla davranmak bizlerin ve çevremizdekilerin sağlıklarını koruyacaktır” şeklinde konuştu.