Prof. Dr

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Rektör Yardımcısı ve Sürdürülebilir Enerji Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Serkan Abbasoğlu, elektrikli araçlar konusunda son dönemde yaşanan gelişmelere dikkat çekti.

Prof. Dr. Abbasoğlu, artan fosil yakıtlı araçların gerek çevre gerekse de gürültü kirliliğine sebebiyet verdiğine işaret ederek, ayrıca artan dizel ve benzin maliyetlerinin de bir diğer büyük sorun olduğunu açıkladı.

Alternatif olarak tüm dünyada elektrikli araçların gündemde olduğunu kaydeden Abbasoğlu, 2025 yılında üretilen araçların %40’ının elektrikli olacağının öngörüldüğünü de aktardı.

Prof. Dr. Abbasoğlu, elektrik konusunda dışa bağımlı bir ada şebekesine sahip olduğumuzu hatırlatarak, yatırım ihtiyacı yoğun şekilde tartışılan ülkemizde elektrikli araçlar konusunda atılacak adımlar konusunda hassas olunması gerektiğinin altını çizdi.

Abbasoğlu, mevcut elektrik şebekesine yük olacak şekilde ve alternatif bir elektrik kaynağı tespit edilmeden, artması muhtemel elektrikli araç sayısının büyük bir probleme yol açacağını da sözlerine ekledi.

Elektrikli araçlar konusunda 2019 yılında ciddi bir adım atan İsveç’in elektrik sorunu ile karşı karşıya kaldığına dikkat çeken Abbasoğlu, ülkenin şu anda bu sorunu çözmek için farklı adımlar atığını kaydetti.

Prof. Dr. Serkan Abbasoğlu, “Biz bu konuda çok daha şanslıyız. Yoğun olan güneş enerjisi ile şarj edilecek araçlar, elektrik altyapımıza zarar vermek yerine doğru yapılanmayla destek bile sağlayabilir” dedi.

Bu konuda yasal mevzuatların, altyapının ve karar-kontrol mekanizmalarının hızlı bir şekilde yapılandırılmasının önemine dikkat çeken Abbasoğlu, “Bu konuda gerek üniversiteler gerekse de Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odalar Birliği’ne bağlı odalar bazı çalışmalar yürütülüyor” ifadesini kullandı.

Prof. Dr. Abbasoğlu, ülkemizde karar vericilerin yönlendirmesi ve iradesi ile doğru adımların netleşmesi gerektiğin belirterek, “Güneş zengini olan adamızda güneş kaynaklı ve çevre dostu istasyonların kurulması ve doğru lokasyonlara yerleştirilmesi, standartları içeren mevzuatların hazırlanması ve bu konuda bir politika belirlenmesi ivedi şekilde atılması gereken adımlardır” dedi.