UKÜde Elektriksel Alan Projesi ve KNX Otomasyon Protokolü Tanıtımı Yapıldı

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümü tarafından Elektriksel Alan Projesi ve KNX Otomasyon Protokolü tanıtım etkinliği gerçekleştirildi.

UKÜ Çevik Uraz Merkezi Konferans salonunda düzenlenen etkinlikte, KTEMB Proje Koordinatörü Osman Asilzade, Proje Değerlendirme-Enerji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa İlkan, KTEMB Başkanı Bora Karaçam, SEHK Başkanı George Kyriacou, Elektrik Mühendisi Şevki Kandulu, Elektrik Mühendisi Ahmet Dağbaşı ve Mühendis Stylianos Hirodontis konuşma yaptılar.

KTEMB Proje Koordinatörü Osman Asilzade, Kıbrıs Türk Elektrik Müteahhitleri Birliği (KTEMB) ve Kıbrıs Lisanslı Elektrik Müteahhitleri Birliği (SEHK) Yönetim Kurulları tarafından yürütülen bu projenin, sektördeki kalifiye eleman istihdam sorununa çözüm üretmeyi amaçladığını belirtti.

Asilzade, proje çalışmaları kapsamında iş kalitesinin yükseleceğine dikkat çekerek, bu nedenle projenin tüm toplumun yararına olacak birçok etkisinin görüleceğini dile getirdi.

Projenin, elektriğin fiyatının ucuzlatılması ve enerjinin daha verimli kullanılması amacıyla yapıldığını da aktaran Asilzade, “Bu proje enerji verimliliği hususuna toplumun daha fazla dikkatini çekmek için tasarlanmış, ayrıca mesleğe olan ilgiyi artırmak için de dizayn edilmiş bir projedir” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Mustafa İlkan, etkinlikte yaptığı konuşmada, projede 10 saatlik, 17 alanı kapsayan kurslar bulunduğunu dile getirerek, buradan alınan sertifikaların mesleki eğitimde büyük önemi olduğunu açıkladı.

Eğitimlerle birlikte tecrübelerin de arttırılması gerektiğine dikkat çeken İlkan, “Bu eğitimde yeni bir şey öğrenmek de var, mevcut bilgileri güncellemek de var” ifadesini kullandı.

Tanıtım etkinliğinin tamamlanmasının ardından Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Kuşaf, konuşmacılara teşekkür belgesi taktim etti.