UKÜde Avukatlık Mesleğinin Sorunları Ve Çözüm Yolları Tartışıldı

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Hukuk Fakültesi ve Hukuk Kulübü tarafından düzenlenen “Krizdeki Meslek: Avukatlık” konulu etkinlikte meslekte yaşanan sıkıntılar ve çözüm yolları irdelendi.

UKÜ Çevik Uraz Merkezi Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinlikte,  Av. Dr. Uğur Bulut, öğrencilere, meslekte yaşanan sıkıntıları ve bu sıkıntıları aşmak için yapılması gerekenler hakkında bilgi verdi.

Avukatlık mesleğinin krizde olmasını; hukuk öğretiminin ve öğreticiliğinin niteliğine, avukatların bizzat kendilerine ve toplumun avukata bakış açısına bağlayan Bulut ‘Ancak bu krizi yine hep birlikte çözeceğiz. Sizlerin de hukukun hâkim olmasına katkı sağlayacağınıza olan inancım tamdır.’ dedi.

Av. Dr. Bulut, hukuk fakültelerinin sayısındaki artışa dikkat çekerek, “Her mezunun 1 yıllık, basit bir staj süreciyle ‘avukat’ unvanına sahip olması avukatlar arasındaki rekabeti arttırdı ve mesleği bir iş kapma yarışına dönüştürdü” dedi.

Hukuk fakültelerine kayıt yaptıran öğrencilere uygulanması planlanan Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavı’nın, bu sorunları bir nebze olsun çözebileceğine inanan Bulut, ayrıca avukatlığın bilgiden ziyade reklamın rekabeti hâline geldiğini de sözlerine ekledi.

Uğur Bulut, bu yaklaşımın avukatlık mesleğini itibarsızlaştırdığını belirterek, şöyle devam etti: ‘’Eğer mesleğin itibarını tekrar kazanmasını istiyorsak, çözüm yine biz avukatların elindedir. Her şeyden önce, biz avukatlar olarak mesleğimize ve unvanımıza sahip çıkmak, cübbemizin değerini bilmek, avukat olarak yaptığımız işin niteliğine uygun davranmak ve avukatlığa saygı duymak zorundayız.’’

Av. Dr. Bulut, bunu sağlamak için öğrencilerin hukuk fakültesinde edindikleri bilgiyi meslek hayatlarında da unutmamaları gerektiğinin altını çizerek, “Mesleğinize saygı duyarak hareket etmenizi temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.