UKÜ İletişim Fakültesi 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Kapsamında Kutlama Mesajı Yayınladı

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hikmet Seçim, Türkiye’de basın çalışanlarına bazı haklar ve yasal güvence sağlayan “212 Sayılı Kanun”un Resmi Gazete’de yayınlandığı 10 Ocak 1961’den bu yana kutlanan “Çalışan Gazeteciler Günü” kapsamında bazı açıklamalarda bulundu.

Haber alma ilkesinin demokrasinin en önemli ilkelerinden biri olduğunu kaydeden Seçim, yurttaşların haber alma hakkı için mücadele eden, çoğu zaman zor şartlarda bilgiye ulaşan ve ulaştığı bilgiyi dürüst, adil, yansız biçimde kamuoyuyla paylaşan gazetecilerin son derece önemli, kutsal sayılan bir görev yürüttüklerini ifade etti.

Prof. Dr. Seçim, farklı görüşlere sahip kişilerin seslerini duyurabilen, tek taraflı değil çok yönlü ve çok sesli yayıncılık yapan gazeteciliğin, en ideal gazetecilik olduğuna dikkat çekerek, tüm dünyada gazetecilik mesleğinin oldukça güçlü ve etkili bir meslek olarak kabul edildiğini kaydetti.

Gazeteciliğin toplumu yönlendirme ya da kamuoyu oluşturma gibi fonksiyonlara da sahip olduğunu hatırlatan Seçim, “Gazeteciler, büyük bir sorumlulukla halkın bilinçlenmesinde önemli bir rol oynuyorlar” şeklinde konuştu.

UKÜ, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Seçim açıklamasının sonunda, gazetecilik mesleğinin en zor, en dinamik ve aynı zamanda en fazla özveri gerektiren mesleklerden biri olduğuna dikkat çekerek, zorluklara rağmen fedakârca görevlerini yerine getiren, mesleğine gönülden bağlı tüm gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı.