UKÜ'de ''Akademik Dürüstlük ve İntihal Analiz Programları Çalıştayı'' Gerçekleştirildi

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Kütüphane Müdürlüğü tarafından düzenlenen ‘Akademik Dürüstlük ve İntihal Analiz Programları Çalıştayı” kapsamında, kaliteli ve özgün yayın konusu tartışıldı.

UKÜ Çevik Uraz Merkezi Konferans salonunda gerçekleştirilen etkinlikte TecKnowledge Ürün ve Eğitim Danışmanı Serdinç Kaya, Yrd. Doç. Dr. Hasan Oral ve Öğretim Görevlisi Keith John Lay konuşmacı olarak yer aldılar.

UKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Serkan Abbasoğlu açılışta yaptığı konuşmada, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi olarak, yayın sayılarının artması ve üniversitede yürütülen araştırma faaliyetlerinin diğer araştırmacılar ile paylaşılması konularına özel önem verdiklerini belirtti.

Elektronik veri tabanlarının bu bağlamda çok önemli bir yer tuttuğunu kaydeden Prof. Dr. Abbasoğlu, “Yayın akışını sağlarken yayın kalitesini de düşürmemek çok önemlidir. Bunun yanında üretilen yayınların özgünlüğü ve yayın etiği de önem verdiğimiz diğer öncelikli konulardır” ifadesini kullandı. Abbasoğlu, yayın özgünlüğü bilincin arttırılması ve yayın etiği hassasiyetinin vurgulanması açısından bu etkinliğin, tüm araştırmacılara katkısı olacağına vurgu yaptı.

Etkinlikte konuşan Öğretim Görevlisi Keith John Lay, akademik dürüstlük kapsamında pek çok konu olduğunu belirterek, dürüstlüğün; saygılı olma ve sorumluluk taşıma gibi kavramları barındırdığını dile getirdi.

Lisans düzeyindeki eğitimlerde kopya çekmenin, intihalin temeli olduğunu ifade eden Yrd. Doç. Dr. Hasan Oral, öğrencilik döneminde iyi niyetle de olsa kopyaya çekmesine izin verilen kişilerin ileride intihal olaylarını da normalleştirebileceğine vurgu yaptı. Konuşmasını sonlandırmadan önce Dr. Oral “Bu sorunun temel eğitimde çözülmesi gerekmektedir” ifadesini kullandı.

TecKnowledge Ürün ve Eğitim Danışmanı Serdinç Kaya konuşmasında, öğrencinin intihale yönelme nedenleri hakkında bilgi vererek, “Öğrencinin zamanı olmaması, bilgiye sahip olmaması, araştırmanın nasıl yapılacağını bilmiyor olması, tembellik yani son gün ödevini yapmaya çalışırım anlayışına sahip olmasıdır” dedi.

Akademik saygınlık oluşturmanın uzun yıllar alabileceğine dikkat çeken Kaya, “Ancak saygınlığı kaybetmeniz 5 dakikadır. O nedenle üniversiteden çıkan akademik yayınlar bizim için çok değerli. Bunların belirli araçlarla kontrol edilmesi gerekiyor. Akademik dürüstlük politikası kapsamında intihal programlarını bu kapsamda kullanabiliriz.” dedi.