folklor edebiyat Dergisinin 100

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nin (UKÜ) uluslararası hakemli akademik süreli yayın organı folklor/edebiyat’ın 25. yıl 100. özel sayısının yayımlanması dolayısıyla Ankara Üniversitesi’nde geniş katılımlı bir kutlama töreni gerçekleştirildi.

UKÜ ile Ankara Üniversitesi ortaklığında düzenlenen törene, UKÜ Rektörü Prof. Dr. Halil Nadiri, Dergi Editörü ve UKÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Karadağ, Dergi Kurucusu ve UKÜ Ankara Bölge temsilcisi Metin Turan da katıldılar.

Törende, Halkbilimi alanının en saygın isimlerinden olan 97 yaşındaki Prof. Dr. İlhan Başgöz adına yayımlanan 600 sayfalık özel sayı ile birlikte 100 sayıda yer alan bini aşkın yazıdan oluşan  “100 Sayı Dizini” ve “Metin Turan Eki” 100. sayının özel yayımları olarak bilim ve kültür dünyasına sunuldu.

Törende derginin tarihçesini konu alan ve UKÜ tarafından hazırlanan 25 Yılın Öyküsü adlı multivizyon gösterimi sonrasında, Metin Turan ve Serpil Aygün Cengiz açılış konuşmalarını yaptılar.

Dergi Editörü Karadağ, derginin UKÜ ile başlayan ve tamamlanan aşamalarını aktararak, hedeflerinin en üst düzeydeki seçkin indekslerde yer almak olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Halil Nadiri ise konuşmasında, rektörlüğe başladığı andan itibaren üniversite bünyesinde bulunan folklor/edebiyat dergisinin bulunduğu noktadan en yükseğe ulaşması gerektiğini düşündüğünü ve bunu için de her türlü olanağın seferber edildiğini açıkladı.

KKTC’nin siyasal konumuna vurgu yapan Nadiri, en temel sorunlardan bir olan tanınma konusuna folklor/edebiyat dergisiyle ayrı bir kulvar açıldığını kaydetti.

Prof. Dr. Nadiri, “Elektronik kanal aracılığıyla dünyanın her yerinden ulaşılabilen dergimiz, bilime önemli katkılar sağlamanın yanı sıra adanın tanınırlığı açısından da işlevsel bir misyon üstlenmiştir” dedi.

Adına 100. özel sayı hazırlanan ve sağlık şartları nedeniyle törene katılamayan Prof. Dr. İlhan Başgöz’ün iletmiş olduğu görüntülü mesaj salonda duygusal anlar yaşattı.

Tören sonunda UKÜ Rektörü Prof. Dr. Halil Nadiri tarafından emeği geçenlere teşekkür plaketleri takdim edildi.