UKÜ 17

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencileri, Uluslararası İstanbul Mutfak Günleri kapsamında düzenlenen 17. Uluslararası İstanbul Gastronomi Yemek Yarışması’nda Yılın En İyi Üniversite Ekip Yarışması birincilik ödülü ile ülkeye döndü.

Dünya Aşçılar Birliği (WACS) ve Türkiye Aşçılar ve Şefler Federasyonu (TAŞFED) iş birliği ile gerçekleştirilen yarışmada, UKÜ Öğretim Görevlisi Mehmet Ersin Birsen yönetiminde 6 Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü öğrencisi ödül almaya hak kazandı. UKÜ yarışmada 3 altın, 6 gümüş, 1 bronz ve 2 merit olmak üzere toplamda 12 ödülün sahibi oldu.

Mehmet Birsen, ana yemek, balık yemeği, tatlı tabağı, makarna tabağı, pizza ve yılın en iyi üniversite ekip yarışması kategorilerinde yarıştıklarını belirterek ‘’Ana yemek kategorisinde Mehmet Güvener, balık tabağı kategorisinde Doğukan Furkan Abacı ve Ahmet Ceyhan altın madalya kazanırken, yine ana yemek kategorisinde Dilara Günözger, tatlı tabağı kategorisinde Doğukan Furkan Abacı ve pizza kategorisinde Ahmet Ceyhan da gümüş madalyaya layık görüldüler. Son olarak makarna tabağı kategorisinde Mehmet Güvener bronz madalya, ana yemek kategorisinde Mısra Özen ve Hasan Çelik de merit ödülünün sahibi oldular.’’

Yılın En İyi Üniversite Ekibi Kategorisinde; UKÜ’yü Dilara Günözger, Mısra Özen ve Hasan Çelik’in temsil ettiğini belirten Birsen, “Teknik puandan gümüş madalya aldık. Ekip çalışması, lezzet ve tabak kombinasyonunda ise Yılın En İyi Üniversite Ekip Yarışması birincilik kupasına layık görüldük” ifadesini kullandı.