UKÜ Cambridge University Press Yazar Çalıştayına Ev Sahipliği Yaptı

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ), Kütüphane Müdürlüğü ile EBSCO Information Services iş birliğinde Cambridge University Press Yazar Çalıştayı gerçekleştirildi.

Çevik Uraz Merkezi Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinliğin açılış töreninde UKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Serkan Abbasoğlu, bunun iki günlük bir etkinlik olduğunu belirterek, “Birinci gün akademisyen ve öğrencilere yönelik sunumlar yapılacak, ikinci gün ise diğer üniversite kütüphanelerinden gelecek katılımcılara yönelik sunumlar yapılacak” dedi.

Konuşmasında 140 binden fazla elektronik kitapları ve akademik kolaj altında, 13 binden fazla e-dergileri bulunduğunu dile getiren Abbasoğlu, “Dolayısıyla ciddi bir elektronik kaynak desteğimiz var. Bu çerçevede konuşmacılarımız, araştırmacılarımızın yaptığı çalışmaların yayına çevrilmesi hususunda tecrübelerini bizlerle paylaşacak” ifadesini kullandı.

Etkinliğin ilk gününde EBSCO Bölge Satış Müdürü Mehmet Can Soyulmaz, makale yazmak, çalışma yayımlamak, dergi seçmek ve atıf sayıları gibi konulara dikkat çekerek, EBSCO’nun kitap satın alma sürecini kolaylaştırmak ve iş akışına değer katmak için kütüphanelere sağlanılabilecek yeni yöntemler hakkında bilgi verdi.

Makale yazım sürecinde dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında bilgi veren Soyulmaz “Kaynakçanızı iyice kontrol edin, verilerinizin doğruluğundan emin olun. Yazım kuralları da çok önemli. Temel reddedilme sebeplerinden biri de doğru dilin kullanılmamasıdır” dedi.

Soyulmaz, araştırmacıların özelikle uzun paragraflardan uzak durmaları gerektiğini belirterek, “Genel anlamda yayınınızı okuyan editörler ilk cümlelerinize bakıyorlar. Basit başlıklar yazmanız önemli” ifadelerini kullandı.

Etkinlik sonunda öğrenci ve akademisyenlerin sorularını da yanıtlayan Mehmet Can Soyulmaz’a Kütüphane Müdürü Gülten Sala Lay tarafından teşekkür belgesi takdim edildi.