UKÜlü Akademisyen Yrd. Doç

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Ayşen Berberoğlu, Dünya Kooperatifçilik Günü kapsamında yaptığı açıklamalarda, kooperatifçiliği destekleyecek ve özendirecek devlet politikalarının daha fazla öne çıkarılmasının önemine dikkat çekti.

Yrd. Doç. Dr. Berberoğlu, kooperatiflerin, kar amacı gütmeyen kuruluşlar olduğunu ve ülke ekonomilerine katkı sağlayan önemli kuruluşlar olduklarını kaydetti.

Kooperatiflerin, ülkelerin yerel kaynaklarının ekonomiye kazandırılmasının yanı sıra sermayesi yetersiz kişilere de birlik olarak yatırım yapabilmelerine imkan sunduğunu hatırlatan Berberoğlu, “Ülkemizde, 100’ün üzerinde kooperatif çalışmalarını sürdürmektedir” dedi.

Yrd. Doç. Dr. Ayşen Berberoğlu, kooperatiflerin; üretim, finans, konut, tarım, hayvancılık, kredi ve el sanatları gibi alanlarda faaliyet gösterdiklerini belirterek, “Ancak Dünyada birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de yaşanan döviz kurlarının yükselmesi ve enflasyonun artması gibi nedenlerle, kooperatiflerin yatırımlarında azalmalar yaşanıyor” ifadesini kullandı.

Bu olumsuzluklar nedeniyle kooperatiflerin finansman sorunu yaşadıklarına da dikkat çeken Berberoğlu, ülkede kooperatiflerin ve kooperatifçiliğin desteklenmesi gerektiğini dile getirdi.

Ayşen Berberoğlu, “Kooperatifçiliği özendirecek devlet politikalarının daha fazla öne çıkarılması, bireysel yatırım ve girişimlerin desteklenmesi ve aynı sektördeki kişilerin bir araya gelip kooperatif oluşturması için teşvikler sağlanmalıdır” şeklinde konuştu.

KKTC gibi ekonomik açıdan gelişmekte olan ülkelerde kooperatifçiliğin ekonomiye katkılarının büyük olduğunu kaydeden Berberoğlu, “Bu noktada KKTC’de de kooperatifçiliğe özendirme noktasında devlete önemli bir rol düşmektedir” dedi.