UKÜde İnsan ve Çocuk Ticareti Sorunu Tartışıldı

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ), Sağlık Bilimleri Fakültesi tarafından “İnsan ve Çocuk Ticareti Sorunu’’ konusunda seminer gerçekleştirildi.

UKÜ Çevik Uraz Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen seminerde, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Feray Gökdoğan açılış konuşmasını yaparken, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Sosyal Hizmet Bölümü Öğretim Görevlisi ve Aile Danışmanları Derneği kurucu üyesi Güngör Çabuk ise konu hakkında öğrencileri bilgilendirdi.

Güngör Çabuk, insan ticaretinin günümüzde en önemli sorunlardan olduğunu belirterek, dünyada uyuşturucu ve silah kaçakçılığından sonra organize suç örgütlerine en çok gelir getiren konunun insan ticareti olduğunu açıkladı.

İnsan ticaretinin sadece bizim ülkemizin sorunu olmadığının altını çizen Çabuk, bu konunun küresel bir sorun olduğunu ve tüm ülkeleri ilgilendirdiğine dikkat çekti.

Güngör Çabuk, bu sorunun tüm meslekleri ve toplumdaki tüm kurumları etkilediğini de belirterek, “İnsan ticareti sorunu ile ne bir ülke ne de bir kurum tek başına mücadele edebilir. Ancak hem ulusal hem de uluslararası olarak müdahale edilmesi durumunda çözüm sağlanabilir” ifadesini kullandı. Bu konuda çocuk alanı ile ilgili düzenlemelerin eksik kaldığına da dikkat çeken Çabuk, çocukların cinsel sömürü, dilendirilmek, çocuk satışı, yasa dışı evlat edinme, suçta kullanılma ve çocuk asker olarak kullanılma gibi birçok farklı alanda ticarete konu olduklarını, savunmasız kaldıkları için sonuçlarının da çocuklar üzerinde ağır etkiler bıraktığını kaydetti.

Seminer, çocuk ticareti alanında yürütmüş olduğu etkili çalışmalar nedeniyle “Child 10/Çocuk 10 2020 Yılı Ödülü”ne layık görülen Sosyal Hizmet Bölümü Öğretim Görevlisi Güngör Çabuk’a UKÜ Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Mehmet Toycan tarafından teşekkür belgesi takdimi ile son buldu.