UKÜde 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Kapsamında Sergi Düzenlendi

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü 3’üncü sınıf öğrencileri “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” kapsamında sergi düzenledi.

Etkinlikte, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Cem Dikmen, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Özge Özalp, Öğretim Görevlileri Ayşe Volkan, Batuhan Dericioğlu, Mehmet Miçooğulları ve Münevver Özakalın öğrencilere eşlik etti.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ne dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak için Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü öğrencileri etkinlikte; değnek kullanarak yürüme, tekerlekli sandalye ile yürüme, baston kullanarak hareket etme gibi çeşitli aktiviteler ve sosyal deneyler gerçekleştirdiler.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Öğretim Görevlisi Ayşe Volkan, öğrencilerin özel gereksinimli çocuklarla kaynaşma isteği doğrultusunda, Öğrenci Kişisel Gelişim Etkinlik Komitesi’nin desteğini alarak, Lefkoşa Özel Eğitim ve İş Eğitim Merkezi’nde “Renkli Gülümsemeler” adlı bir etkinlik gerçekleştirdiklerini ve bu etkinlikte çekilen fotoğraflardan da bir sergi oluşturduklarını dile getirdi.

Renkli Gülümsemeler adlı etkinlikte; yüz boyama, el baskısı, resim, grup oyunu ve fiziksel aktivite çalışması fotoğraflarının sergilendiğini kaydeden Volkan, “Unutmamak gerekir ki, sadece bir gün değil, her gün farkında olmalıyız. Sevgi varsa engel yoktur”  ifadesini kullandı.

Sergiye katılan Hukuk Fakültesi 3’üncü sınıf öğrencisi Semanur Samanoğlu, aktivitelerdeki deneyimleri hakkında: “Değneklerle ilerlemek zor; ancak farkındalık yaratmak adına sergi gerçekten çok faydalı” yorumunda bulundu.