UKÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatma Uygur, “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” kapsamında yaptığı açıklamada, “Engelli bireyler için özel programlar, hizmetler geliştirmek; ulusal bir engellilik stratejisi ve eylem planı benimsemek gibi uygulamaların engelli insanların hayatlarındaki zorlukları azaltacağına inanıyorum” dedi.

Prof. Dr. Fatma Uygur, doğuştan veya sonradan oluşan bedensel, zihinsel, ruhsal, duyusal ve sosyal yeteneklerin çeşitli derecelerde kaybedilmesinin engelli ifadesi ile tanımlandığını belirterek,  bu bireylerin toplumsal yaşama uyum sağlama ve günlük gereksinimlerini karşılamada güçlük yaşadıklarını açıkladı.

Engelli bireylerin korunma, bakım, rehabilitasyon, danışmanlık ve destek hizmetlerine ihtiyaç duyduklarını dile getiren Prof. Dr. Uygur, bu nedenle söz konusu unsurlara dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Prof. Dr. Fatma Uygur, gerekli şartların sağlanması durumunda her bireyin toplumsal rollerini yerine getirebileceğine dikkat çekerek,  toplumsal bilinç gelişiminin önemine vurgu yaptı.

Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Uygur, engelli bireylere yönelik farkındalık ve anlayış geliştirmenin önemine dikkat çekerek, “Empati yeteneğini ön planda tutarak destek olmak, engellerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olacaktır” dedi. Bu konuda en iyi örneğin görme engelliler konusunda yaşandığına dikkat çeken Uygur, görme engelliler için oluşturulan sesli kütüphaneler sayesinde bu bireylerin sosyo-kültürel yaşama katılabildiklerini dile getirdi.