UKÜlü Akademisyen Yrd. Doç. Dr

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sarem Özdemir, “Akademik Başarıyı Arttırmada Öğretmenin Rolü” konusunda verdiği seminer kapsamında Lapta Yavuzlar Lisesi (LYL) öğretmenleri ile bir araya geldi.

Yrd. Doç. Dr. Özdemir, seminerin amacının akademik başarı kavramı üzerinden öğretmenin mesleki ve kişisel yeterliklerinin etkisini tartışmak olduğunu belirterek, bu çerçevede öğretmenlerin sınıf içerisinde hassasiyet göstermesi gereken unsurlar hakkında bilgi verdi.

Öğretmenlerin sınıfta çocukların başarabildiği noktalara önem vermeleri gerektiğine dikkat çeken Özdemir, özellikle çocuğu sınıfta küçük düşürmek, sürekli eleştirmek, tehdit etmek, çocuğa bağırmak, onu şaka konusu yapmak ya da alay etmekten uzak durulması gerektiğini belirtti.

Yrd. Doç. Dr. Özdemir, öğrencilerin de bir birey olarak algılanmasının önemine vurgu yaparak, onlara karşı aşırı kontrolcü olmanın, onları zorlamanın ya da sınırlarını tanımamanın okul atmosferinde akademik başarıyı aşağıya çekeceğini söyledi.

Sınıf içerisinde öğretmenlerin kullanması gereken dile de dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Özdemir, kullanılan dilin asla suçlayıcı bir dil olmaması gerektiğini kaydetti.

Yrd. Doç. Dr. Sarem Özdemir, LYL öğretmenlerinin seminere interaktif bir şekilde katıldıklarını dile getirerek, öğretmenlerin özellikle sınıf içerisinde yaşadıkları sorunları aktardıklarını ve bu yönde çalışma yaptıklarını aktardı.

Seminerin sonunda öğretmenin rol model olması konusundaki algının pekiştirildiğini aktaran Yrd. Doç. Dr. Özdemir, sınıf içinde kullanılan dile yönelik bir farkındalık oluşturulduğunu da ifade etti.

Seminere katılan LYL öğretmenlerine, uygulama sonrasında sertifika katılım belgeleri de takdim edildi.