UKÜlü Akademisyen Yrd. Doç. Dr

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Afet Arkut, AIDS (Aquired Immune Deficiency Syndrome) haftası kapsamında açıklamalarda bulunarak, AIDS’in kontrol altına alınabilmesi için öncelikli olarak toplumda herkesin yeterli bilgiye sahip olması ve bilinçlendirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Yrd. Doç. Dr. Afet Arkut, AIDS’in önlenmesi ile ilgili olarak okullarda cinsel sağlık eğitimlerinin verilmesinin önemli olduğunu ifade ederek, “En güvenilir korunma yöntemlerinden biri olan kondomun ücretsiz yaygınlaştırılması ve HIV pozitif olan herkesin tedavi olabilmesi için gerekli düzenlemelerin yapılması da gerekmektedir” dedi.

En önemli noktanın birincil korunma olduğunun altını çizen Arkut, “Tek eşlilik, cinsel ilişki yaşının geciktirilmesi, cinsel ilişki sırasında lateks kondomlar ve kadınlar için üretilmiş olan intravajinal kondomların kullanılması bulaşmayı önleme açısından çok önemli bir yere sahip” ifadesini kullandı.

Yrd. Doç. Dr. Arkut, AIDS’in önlenmesi konusunda ayrıca kan ve kan ürünlerinin test edilerek transfüzyonunun sağlanması, damar içi madde kullanımının önlenmesi, kesici ve delici aletlerin kullanılmadan önce steril edilmesi gerektiğini belirterek, HIV virüsü taşıyan bireylerin kan, sperm, vajina salgısı ve anne sütü gibi vücut sıvıları ile insandan insana bulaştığını aktardı.

AIDS’in ilk olarak 1981 yılında tanımlanan HIV adlı bir virüs nedeniyle oluştuğunu dile getiren Arkut, HIV’in bireyin bağışıklık sistemini zayıflatarak ağır enfeksiyonlara ve hatta kanserlere neden olabildiğini de sözlerine ekledi.