UKÜ Bilgisayar Bilimleri Kulübü Yeni Dönem Etkinliklerine Başladı

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Öğrenci Gelişim ve Danışma Merkezi bünyesinde bulunan Sosyal Aktiviteler Koordinatörlüğü’ne bağlı Bilgisayar Bilimleri Kulübü, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencisi Tafadzwanashe Vaki başkanlığında 2019-2020 Akademik Yılı kulüp açılışını gerçekleştirdi.

Etkinlik kapsamında kulübe yeni katılan öğrencilere kulüp çalışmaları hakkında bilgilendirme yapılarak, kulübün yeni akademik yılda gerçekleştireceği faaliyetler konusunda da bilgi verildi.

Etkinlikte UKÜ Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Derviş Zihni Deniz, Mühendislik Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Kamil Yurtkan, Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Devrim Seral, Web Sitesi Tasarım ve Geliştirme, Dijital İletişim Şirketi Innovia Digital’in direktörü Ali Tüzünkan ile kulüp üyeleri, öğrenciler ve akademisyenler yer aldı.

Prof. Dr. Derviş Zihni Deniz, etkinliğin açılışında öğrencilerin bu tür aktivitelerde rol almalarının, kişisel ve mesleki gelişimlerine fayda sağladığını belirterek, öğrencilere ders dışı etkinliklerle aldıkları eğitimi desteklemeleri tavsiyesinde bulundu.

UKÜ Bilgisayar Bilimleri Kulübü tarafından davet edilen Ali Tüzünkan da öğrencilere dijital şirketlerin son geliştirdiği ürünler hakkında bilgi vererek, Blockchain, 5G ve yapay zekâ uygulamalarından biri olan Chatbotlar hakkında konuştu.

Tüzünkan, teknolojinin gelişmesiyle ileride karışık sorgulama ile işlemler için daha bilgili ve yetişmiş insan kaynağına gereksinim olacağına dikkat çekerek, öğrencilere sektörde yer edinmeleri için kendi farklarını ortaya koymaları ve yenilikleri takip etmeleri tavsiyesinde bulundu.

Yrd. Doç. Dr. Devrim Seral ise öğrencilerin kulüp aktivitelerine katılımlarının önemine dikkat çekerek, yaşam boyu öğrenme felsefesiyle bu yönlerini geliştirmeleri önerisinde bulundu.

Bilgisayar Bilimleri Kulübü’nün, üniversite bünyesinde bilişim ile ilgili programlar için yararlı olacak seminerler, teknik geziler ve diğer sosyal faaliyetlerin düzenlenmesi amacıyla kurulduğunu hatırlatan Seral, öğrencilere kulüp işleyişi hakkında da bilgi vermek amacıyla bu etkinliği gerçekleştirdiklerini açıkladı.