UKÜde Adli Suçlar Konusunda Öğrenciler Bilinçlendirildi

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Öğrenci Gelişim ve Danışma Merkezi Müdürlüğü’ne (ÖGDM) bağlı Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Merkezi (PDAREM) tarafından öğrencilere yönelik “Adli Suçlar Bilgilendirme Konferansı” düzenlendi.

Etkinlikte konuşan Lefkoşa Adli Şube’ye bağlı Polis Müfettiş Muavini Durmuş Aydın, öğrencilere hangi konuların suç teşkil ettiği ve artış göstermekte olan suçların neler olduğu hakkında bilgi verdi.

Durmuş Aydın konferansta, ceza hukuku ve polis uygulamalarına değinerek, adli suçların, KKTC’deki mevcut yasalara göre işlenmiş olan trafik dışındaki suçlar olarak tanımlanabileceğini açıkladı. Suçun; yasalarca cezalandırılan bir fiil teşebbüs veya ihmal olduğunu da aktaran Aydın, yasalara aykırı gelen her türlü eylemin suç olduğunu kaydetti.

Aydın, cezai sorumluluğa ilişkin genel kurallar hakkında konuşarak, KKTC’ye gelen bireylerin yasaları bilmemesinin mazeret sayılamayacağını ve suçlarının geçersiz kılınamayacağının altını çizdi.

Her ülkenin kendi yasası olduğunu hatırlatan Aydın, KKTC’ye giriş yapan kişilerin gerekli yasaları öğrenmesi gerektiğini vurguladı. Yabancı ülkelerde bazı davranış ve tutumların yasal olduğuna değinen Aydın, bu nedenle ülkeye gelen yabancı öğrencilerin KKTC yasaları hakkında bilgilendirilmesinin önemli olduğunu açıkladı.

Kişinin kendini hırsızlıktan, darptan ve diğer her türlü suçtan koruması gerektiğini aktaran Aydın, bu tür suçlara karışmanın öğrencilerin okul hayatlarını da zorlaşacağını hatırlattı.

Çevik Uraz Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen seminere, UKÜ Öğrenci Gelişim ve Danışma Merkezi Müdürü Gamze Atay, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Merkezi Uzman Psikologları Çise Akün ve Huriye Koruşan ile birlikte pek çok akademisyen ve öğrenci de katıldı.

Sunumun ardından Öğrenci Gelişim ve Danışma Merkezi Müdürü Gamze Atay, Polis Müfettiş Muavini Durmuş Aydın’a teşekkür belgesi takdim etti.