Yrd. Doç. Dr

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ), Diş Hekimliği Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ayşe Akıncıoğlu Ağa, Ağız ve Diş Sağlığı Haftası kapsamında yaptığı açıklamada tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de diş ve diş eti hastalıklarının en sık rastlanan sağlık sorunları arasında yer aldığına dikkat çekti.

Yrd. Doç. Dr. Ağa, ağız ve diş sağlığı haftasında bu sektörde emek harcayan çalışanların mesleklerine saygı duyulmasına ve toplumun bu konuda bilinçlendirilmesine yönelik çeşitli etkinlikler düzenlendiğini kaydetti.

Bireylerin fiziksel sağlığının vücuttaki tüm organ ve dokuların sağlıklı olması ile mümkün olabileceğini dile getiren Akıncıoğlu, bu bağlamda ağız ve diş sağlığını etkileyen faktörlerin de bireyin vücut sağlığını doğrudan etkilediğinin açıkladı.

Yrd. Doç. Dr. Ağa, sağlığın evrensel bir insan hakkı olduğunun altını çizerek, bu konuda diş hekimliği fakültelerine, diş hekimlerine ve topluma önemli görevler düştüğünü ifade etti.

Eğitimin devamlı gelişen ve kendini yenileyen dinamik bir süreç olduğunu hatırlatan Akıncıoğlu, Diş Hekimliği fakültelerinin amaçlarının sadece eğitimle sınırlı olmadığını öğrencilere bilgi ve beceri kazandırmak, davranış ile tutum değişikliği oluşturmak olduğunu da vurguladı.

Yrd. Doç. Dr. Ayşe Akıncıoğlu Ağa açıklamasında, “Daha sağlıklı nesiller için çocuklarımızı ve gençlerimizi eğiterek, onları sosyal sorumluluk anlayış ile uluslararası çağdaş medeniyetler seviyesine ulaştırma gayretimizi hiçbir zaman yitirmemeliyiz” ifadelerini kullandı.