Yrd. Doç. Dr

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ)  İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sinan Evcan, “Dünya Felsefe Günü” hakkında açıklamalarda bulundu.

Yrd. Doç. Dr. Evcan, felsefeyle uğraşmanın gerçek mutluluğun kaynağı olduğunu belirterek, “Felsefe insanı mutlu kılan bir uğraştır çünkü felsefeyle uğraşırken hakikatsiz, basmakalıp ve içeriksiz fikirlerden arınıp, gerçek düşüncenin ve içeriklerin dünyasına girersiniz. Bu sebeple insanların felsefeyle uğraşmalarının onlara en etkili anti-depresan ilaçtan bile daha kalıcı bir mutluluk vermesi bizleri şaşırtmamalı” dedi.

İnsanlar ile hakikatler arasındaki kopukluğun derinleşmesinden dolayı birçok insanın kendisini ve hayatı sorgulamadan yaşadığını dile getiren Evcan, “İnsanlar kendilerine sunulan hazır yaşam tarzlarını kabulleniyor” dedi.

Yrd. Doç. Dr. Sinan Evcan,  gitgide düşünceden kopan bu insanların içgüdüsel hazlar ile iktidar çekişmelerinin, doyumsuz bir tüketme isteğiyle ortaya çıktığını da ifade etti.

Çağdaş Fransız filozofu Alain Badiou’nun felsefesinde dört hakikat prosedürü olarak adlandırılan sanat, bilim, siyaset ve sevgiden uzaklaşan, Platon’un mağarasında hakikatleri unutup onların gölgelerine sarılarak mutluluk arayan insanlar silsilesi ile karşı karşıya kalındığını aktaran Evcan, bu gidişatın dünya genelinde savaşları, yalanı, içeriksiz ve kandırmaya yönelik siyasetleri hızla yaygınlaştırdığını kaydetti.

Yrd. Doç. Dr. Evcan,  en çok ihtiyacın olunduğu dönemlerde felsefeden uzaklaşıldığını da belirterek, bu noktada Dünya Felsefe Günü’nün anlamının daha da arttığını sözlerine ekledi.

Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sinan Evcan, son olarak  “Bu gün vesilesiyle bir gün olsun hakikatleri hatırlayabilir ve felsefeyle el sıkışabilirsek ne mutlu bizlere”  dedi.