UKÜlü Akademisyen Dr. Faruk Türközü KKTCnin 36

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Fen Edebiyat Fakültesi öğretim görevlisi Dr. Faruk Türközü, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) 36. kuruluş yıl dönümü kapsamında açıklamalarda bulunarak, diplomatik, ekonomik, bilimsel ve kültürel atılımların önemine dikkat çekti.

Dr. Türközü, EOKA’nın 7 Mart 1953 tarihinde Makarios’un siyasi ve George Grivas’ın askeri liderliğinde kurulduğunu belirterek, sonrasında ise Kıbrıslı Türklere yönelik kanlı olaylar başlattıklarını hatırlattı.

Çeşitli mücadeleler sonucunda Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’nin garantörlüğünde 15 Ağustos 1960 tarihinde kurulduğunu ancak Kıbrıs Türk halkının bu eşitlikçi pozisyonunu Rumların hazmedemediğini dile getiren Türközü, Rum yönetiminin bu sefer de 21 Aralık 1963 tarihinde AKRİTAS planını yürürlüğe koyduğunu kaydetti.

UKÜ’lü Akademisyen Dr. Türközü kanlı çatışmalar sonrasında garantör devletlerin arabuluculuk girişimlerinin başladığını ancak Rumların tutumu nedeniyle çalışmaların istenilen sonuca ulaşamadığı aktararak, 20 Temmuz 1974 yılında ise Kıbrıs Barış Harekâtının gerçekleştirildiğini açıkladı.

Kıbrıs Türklerinin direnişlerinin meyvesini 15 Kasım 1983’te Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kurulması ile aldıklarını kaydeden Türközü, bu meyveyi KKTC’nin ölümsüz liderleri Dr. Fazıl Küçük, Rauf Raif Denktaş ve Kıbrıslı Türklerin 1878 yılından bugüne kadar bölünüp parçalanmadan, tek vücut olarak sürdürerek kazandıklarını aktardı.

Dr. Faruk Türközü, her savaşın diplomatik, ekonomik, bilimsel ve kültürel atılımlarla perçinlenmesinin önemli olduğunu belirterek, “Diplomatik tanınırlığın sağlanması, Kuzey Kıbrıs’ın tarihten gelen haklarının tam olarak elde edilmesi, deniz sahaları üzerindeki meşru hükümranlık yetkilerinin kabul edilmesi dâhil daha birçok konuda fedakârca çaba ve çalışmaların devam etmesi gerekir” ifadelerini kullandı.