UKÜ’lü Akademisyen Doç. Dr. Payam Mahasti Kent Planlamasının Önemine Dikkat Çekti

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Payam Mahasti, Dünya Şehircilik Günü kapsamında kent planlamasının önemine dikkat çekti.

Dünya Şehircilik Günü’nün planlama ve tasarlamanın öneminin toplumca anlaşılmasını sağlamak üzere 1949’da önerilip, genel kabul gördüğünü açıklayan Mahasti, her yıl 8 Kasım’da aralarında Türkiye ve KKTC’nin de bulunduğu 30’u aşkın ülkede kutlandığını hatırlattı.

Doç. Dr. Mahasti, Dünya Şehircilik Günü’nün bu yılki temasının Planlama, Kavramlar ve Arayışlar olarak belirlendiğini de kaydetti.

Günümüzde şehirlerin bir yandan yaşamlarımızı değiştirirken, diğer yandan da hızlanan teknolojik gelişme ve toplumsal değişimlerin kentsel çevreyi sürekli değiştirdiğini belirten Mahasti, bu bakımdan şehirlerle, o şehirlerde yaşayanların karşılıklı etkileşim içinde olduklarını aktardı.

Doç. Dr. Mahasti, değişen kentsel çevrenin, sürekli olarak bireyleri ve toplumu olumlu veya olumsuz anlamda etkilediğini aktararak, “Teknolojik ve sosyal değişimlerin kentsel çevreye yansımalarının olumlu olabilmesi ve daha kaliteli yaşam çevrelerinin oluşturulması açısından kent planlamasına başvurulması gereken önemli bir araçtır” dedi.

Bu önemli aracı kullanma yeterliliğinin yükseköğrenim kurumlarının kentsel planlama ve tasarım bölümlerinde alınacak eğitimle kazanılabileceğine dikkat çeken Mahasti, bu bölümlerde verilen eğitimin niteliğinin kentsel fiziksel çevre kalitesinin önemli bir belirleyicisi olacağını söyledi.

Doç. Dr. Mahasti, kentsel çevre bileşenlerinin tasarımcıları olan mimarların, iç mimarların, peyzaj mimarlarının ve değişik alanlardan mühendislerin bu alanla ilgili disiplin ve uzmanlık alanlarındaki diğer paydaşların da eğitim süreçlerinde kentsel planlama ve tasarım konusunda üstlendikleri rollerin etkinliği oranında bilgi sahibi olmalarının önemine de dikkat çekti.

Tasarımcılarının ve bu alanla ilgili diğer tüm paydaşların Dünya Şehircilik Günü’nü kutladığını belirten Mahasti, açıklamalarında son olarak daha kaliteli kentsel çevre arayışlarının önündeki her türlü engelin kaldırılması, planlama ve tasarlama kavramına üst düzey yönetim kademelerince hak ettiği önemin verilmesini temenni ettiklerini de kaydetti.