UKÜde Meme Kanseri Bilinçlendirme Semineri Düzenlendi

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ), Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Merkezi ile Tıp Fakültesi işbirliğinde “Meme Kanseri Bilinçlendirme Semineri” düzenlendi.

“Meme Kanseri” farkındalık ayı kapsamında gerçekleştirilen etkinlikte konuşmacı olarak Adana Başkent Üniversitesi Hastahanesi, İç Hastalıkları ve Tıbbi Onkoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Özgür Özyılkan yer aldı.

Prof. Dr. Özgür Özyılkan, 1-31 Ekim tarihleri arası ”Meme Kanseri” farkındalık ayı olduğunu hatırlatarak, tüm Dünya’da Ekim ayının “Pembe Ekim”  olarak adlandırıldığını ve Meme Kanseri’nin sembolünün Pembe kurdele olduğunu kaydetti.

Kadınlarda en çok görülen kanser türünün meme kanseri olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Özyılkan,  hastalığın erken tespit edildiği durumlarda yaşam süresinin diğer kanser türlerine göre çok daha uzun olduğunu, bu nedenle erken tanının hayati önem taşıdığını vurguladı.

Prof. Dr. Özyılkan, kanserde sigaranın en önemli faktörler arasında yer aldığını belirterek, sigara bırakmanın hayat kurtardığını ve daha yaşanılabilir bir dünya için bireyin ilk önce kendi sağlığını düşünmesi gerektiğini dile getirdi.

UKÜ Çevik Uraz Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen etkinlik, UKÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Güldal Mehmetçik tarafından Prof. Dr. Özgür Özyılkan’a teşekkür belgesi takdimi ile son buldu.