UKÜ'nün Ev Sahipliğinde _Bedensel Zararlardan Dolayı Hukuki Sorumluluk Uluslararası Kongresi_ Başladı 01112019

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ), Alman Friederich- Alexander Üniversitesi, Türkiye Barolar Birliği (TBB) ve Kıbrıs Türk Barolar Birliği’nin (KTBB) birlikte düzenledikleri “Bedensel Zararlardan Dolayı Hukuki Sorumluluk Uluslararası Kongresi” UKÜ Çevik Uraz Konferans Salonunda başladı.

Kongre açılış töreninde Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, Kıbrıs Türk Barolar Birliği Başkanı Av. Hasan Esendağlı, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, UKÜ Rektörü Prof. Dr. Halil Nadiri, Friederich-Alexander Üniversitesi temsilcisi Prof. Dr. Mathias Roth, UKÜ Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Çağlar Özel ve TBB Başkan Başdanışmanı, UKÜ Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Av. Prof. Dr. Necdet Basa konuşmalarını gerçekleştirdiler.

Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bilim adına yapılanların çok sevindirici olduğunu belirterek, “KKTC üniversitelerinin bilim üreten üniversiteler olmasını önemsiyorum” dedi. Uluslararası Kıbrıs Üniversitesinin böyle seçkin bir toplantıyı düzenlemesinin sevindirici olduğunu kaydeden Başçeri, kongrenin başarılı geçeceğine olan inancını belirterek tüm katılımcıları selamladığını belirtti.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy ise konuşmasında kişisel hak ve özgürlüklerin önemine dikkat çekti. Uluslararası hukuk bağlamında bir makine ya da bir aracın kayıt altına alınabildiğini hatırlatan Taçoy, kişilere verilen hakların ellerinden alınamayacağını aktardı. Taçoy, günümüzde gerek kişisel hakların, gerekse de toprak bütünlüğü konusundaki haklarının korunmasının gerekliliği bulunduğunu kaydetti.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, UKÜ’nün böylesi önemli bir konferansa ev sahipliği yapmasından dolayı duyduğu memnuniyeti aktararak, konferansta en çok önemsediği konunun başlıktaki uluslararası kelimesi olduğunu söyledi. Kıbrıs Türk’ünün süreç içinde tüm sıkıntılara rağmen önemli başarılara imza attığını aktaran Feyzioğlu, kendisinin bir kardeş olarak Kuzey Kıbrıslıların yanında olduğunu kaydetti.

Kıbrıs Türk Barolar Birliği Başkanı Av. Hasan Esendağlı açılışta yaptığı konuşmada, Kuzey Kıbrıs’ın kendine münhasır özel durumuna rağmen Almanya ve diğer ülkelerden gelen akademisyenler olduğunu belirterek, “Bu değerli akademisyenlerin aramızda olması çok sevindiricidir” dedi.

UKÜ Rektörü Prof. Dr. Halil Nadiri açılışta, KKTC’deki üniversitelerin önemine değinerek, uluslararası anlamda önemli başarılara imza attıklarına dikkat çekti. UKÜ’nün Eylül ayından bu yana 5 farklı uluslararası konferansa ev sahipliği yaptığının altını çizen Prof. Dr. Nadiri, “Yükseköğretim alanı KKTC’nin vitrinidir, dünyaya açılan penceresidir” ifadesini kullandı. Nadiri, bu yılki kongrede alanın önde gelen uzmanlarının yer alacağını dile getirerek, Kongre’nin üçüncüsünü adamızda ve üniversitemizde gerçekleştirdiğimiz için mutluyuz” dedi.

Friedrich-Alexander Üniversitesi temsilcisi Prof. Dr. Mathias Rohe, böylesi önemli bir etkinliğin parçası olmaktan duydukları memnuniyetini dile getirerek, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’ne uluslararası hukuk kongresini düzenlediği için teşekkür etti.

UKÜ Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Çağlar Özel konuşmasında, konferansta çok değerli konuşmacıların bulunduğunu belirterek, özellikle Hukuk Fakültesi öğrencilerine katkıda bulunmak istediklerini açıkladı.

Türkiye Barolar Birliği Başkan Başdanışmanı ve UKÜ Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Av. Prof. Dr. Necdet Basa, günümüzde teknolojinin hızla değiştiğini belirterek, “Değişim adeta ülkenin değişmez düzeni haline geliyor” dedi. Tüm bu yenilikler bağlamında kongrenin önemine dikkat çeken Basa, kongrenin bu yıl üçüncüsünün düzenlendiğini de ifade etti.

Konuşmalar sonrasında bildirilerin sunumları ile kongrenin ilk gün oturumları tamamlandı.  Kongre 2 Kasım Cumartesi günü 4 oturum ve 19 bildiri ile devam edecek.