UKÜnün Ev Sahipliğinde Bedensel Zararlardan Dolayı Hukuki Sorumluluk Uluslararası Kongresi 1 Kasımda Başlıyor

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ), Alman Friederich- Alexander Üniversitesi, Türkiye Barolar Birliği ve Kıbrıs Türk Barolar Birliği’nin birlikte düzenledikleri “Bedensel Zararlardan Dolayı Hukuki Sorumluluk Uluslararası Kongresi” 1-2 Kasım tarihleri arasında saat 10.00’da gerçekleştirilecek.

UKÜ Çevik Uraz Merkezi Konferans Salonunda yer alacak kongreye, Türkiye ile uluslararası alandan pek çok akademisyen ve hukukçu katılacak.

Bu yıl 3’üncüsünün düzenleneceği Kongre’ye T. C. Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri de katılacak. Kongre’nin açılış konuşmalarını Friederich- Alexander Üniversitesi’nden Prof. Dr. Georg Caspers, Kıbrıs Türk Barolar Birliği Başkanı Av. Hasan Esendağlı, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr Metin Feyzioğlu, KKTC Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Ferdi Şefik, UKÜ Rektörü Prof. Dr. Halil Nadiri ve UKÜ Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Çağlar Özel yapacaklar.

Türkiye’den tanınmış hukukçu Prof. Dr. Fikret Eren’in de bildiri sunacağı Kongre’de, bedensel zararlar, adam çalıştıran, araç işleten, taşıma sözleşmesi, sigorta hukuku, arabuluculuk-tahkim-milletlerarası özel hukuk açıları hakkında bilgi verilecek.

Ayrıca konuşmacılar devletin bedensel zararlardan doğan sorumluluğu, cezai sorumlulukların bedensel zararalardaki etkisi ve teknolojik gelişmelerin bedensel zararlara etkisi konularında da bildiriler sunacaklar.

UKÜ Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Çağlar Özel, konuşmacılar arasında Freidrich-Alexander Üniversitesi, Türkiye’deki pek çok ileri gelen üniversite ve UKÜ’den akademisyenlerin yanı sıra T.C. Yargıtay ve Danıştay üyeleri ile avukatların bulunacağını ifade etti.

Bedensel Zararlarda Arabuluculuk ile ilgili oturumda Türkiye’de arabuluculuk kurumunun oluşumunda önemli katkıları olan T.C. Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürü Hakan Öztatar’ın yer alacağını belirten Prof. Dr. Çağlar Özel, KKTC Başsavcısı Behiç Öztürk ve Avukat Emre Akın Sait ile KKTC Barolar Birliği Başkanı Av. Hasan Esendağlı’nın oturumlarda başkanlık görevlerinde bulunacaklarını açıkladı.