UKÜ'den 'Cittaslow Sunday' Etkinliğine Destek

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nin (UKÜ) desteğiyle yaşamın kolay olduğu, belirli bir felsefeye sahip kentlerden ‘Cittaslow’a üye beş belediye tarafından 29 Eylül Pazar günü “Bal gibi Pazar” sloganıyla gerçekleştirilecek ‘Cittaslow Sunday’ etkinliğinde UKÜ’lü Akademisyen Yrd. Doç. Dr. Erkay Özgör arılar konusunda halkı bilgilendirmeye yönelik bir konferans verecek.

Yrd. Doç. Dr. Özgör, Taşkent Doğa Parkından eğitimcilerle birlikte arıların biyolojisi, çevre üzerine olan etkileri, arı ürünleri ve arıların ölümleri konusunda bilgi verecek.

Festivalin saat 10.00’da başlayacağını belirten Yrd. Doç. Dr. Erkay Özgör, saat 14.00’de gerçekleştirilecek mini konferansta etkinliğe gelen kişilere arı bilgilendirmesi yapılacağını, “Amaçlarının tüm Kıbrıs halkına arının önemini kavraması ve arıların bitkilerin tozlaşmasını sağlayarak biyoçeşitliliğin korunmasındaki rolünü anlaması olduğunu” ifade etti.

Yrd. Doç. Dr. Özgör, üniversitenin arılar hakkında lisansüstü düzeyinde eğitim programları ile ve laboratuvarlarında gerçekleştirilen çalışma ve bilimsel materyallerin festivalde yer alacak UKÜ standında sergileneceğini kaydetti.

Festival süresince küçük çocuklara eğitici aktiviteler düzenleneceğini kaydeden Özgör, “Çocuklara yönelik düzenlenen oyunlar ve arıcı maskeleri giydirilmesi ile arı sevgisi işlenerek, arılardan korkmamaları gerektiğini kavramalarını sağlayacağız” dedi.

Festivale eğitim yönünden katkı sağlamaktan mutluluk duyduğunu dile getiren Özgör, Mehmetçik pazar yerinde gerçekleşecek etkinliğin hem bilinçlendirme bakımından önemli olduğunu hem de eğlenceli olacağını kaydetti. Yrd. Doç. Dr. Özgör, UKÜ’nün eğitim desteği vereceği arılarla ilgili yapılacak bu farkındalık etkinliğinin halka açık ve ücretsiz olduğunu da sözlerine ekledi.