UKÜ 2019-20 Akademik Yılı TC YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmasın Açılış Dersiyle Başladı UKÜ 2019-20 Akademik Yılı TC YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmasın Açılış Dersiyle Başladı (2)

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nin (UKÜ) her yıl geleneksel olarak düzenlediği Akademik Yılı İlk Dersi ve Resmi Açılışı gerçekleşti.

UKÜ Çevik Uraz Merkezi, Konferans Salonu’nda düzenlenen törene, TC Yüksek Öğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmas, YÖDAK Üyeleri, TC Lefkoşa Büyükelçiliği Eğitim Ataşesi, Rektör Yardımcıları, Dekanlar, akademisyenler ve davetliler katıldı.

UKÜ 2019-2020 Akademik Yıl İlk Dersini veren TC YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmas konuşmasında, , YÖKAK’ın 2017 yılında bağımsız ve özerk bir kuruluş olarak kurulduğunu açıklayarak kalite kurulunun işleyişi ve amaçları hakkında bilgi verdi.

YÖKAK olarak amaçlarının küresel eğilimleri ve değişimleri de dikkate alarak yükseköğretim kurumlarında İç Kalite Güvence Sistemi’ni oluşturmak olduğunu belirten Prof. Dr. Elmas, bu kapsamda yükseköğretim kurumlarının kendi vizyon, misyon, stratejik amaçlar, hedefler, politikalar ve performans göstergelerini belirlemelerinin önemli olduğunu hatırlattı.

Prof. Dr. Elmas, Kurul olarak yükseköğretim kurullarına dair denetlemeler gerçekleştirdiklerini belirterek, denetlemelerin hem kurumlara hem de programlarına yönelik olduğunu kaydetti.

Günümüzde teknolojinin çok hızlı bir şekilde geliştiğine de vurgu yapan Elmas, “Ancak teknolojinin gelişimine bireyler aynı hızla uyum sağlayamadı” şeklinde konuştu. Prof. Dr. Elmas, öğrencilere dijital yetkinliğin, iletişim becerilerinin ve eleştirel düşünme yapısının kazandırılması gerekliliğine dikkat çekerek, öğrencilere aynı zamanda liderlik becerileri,  kritik eleştirel düşünce, iletişim becerileri, etik değerler ve aidiyet duygusu gibi değerlerin kazandırılmasının önemine vurgu yaptı.

Prof. Dr. Halil Nadiri ise konuşmasında, yeni akademik yılda 12 Fakülte, 8 Yüksekokul/Meslek Yüksekokulu ve 1 Enstitü ile, 180 ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora programında eğitim vereceklerini açıkladı.

UKÜ’nün yeni akademik yılda 15 yeni program açarak büyümeye devam ettiğini kaydeden Nadiri, bu dönem Tıp ve Diş Hekimliği Fakültelerinin ilk öğrencilerini kabul ettiklerini aktardı.

Prof. Dr. Nadiri, yeni dönemde devam eden yerleştirme, başvuru ve kayıtların sonucunda yeni öğrenci rakamlarında güz dönemi için 3 bin yeni öğrenci kaydı öngördüklerini kaydederek, üniversite olarak 18 bini aşan öğrenci sayısı ile eğitim-öğretim faaliyetlerine başlayacaklarını bildirdi.

UKÜ olarak uluslararasılaşma vizyonu ile hareket ettiklerini de kaydeden Nadiri, öğrenci nüfuslarının yaklaşık yarısının uluslararası öğrencilerden oluştuğunu ve üniversitenin çok kültürlü bir yapıya sahip olduğunu açıkladı.

Prof. Dr. Nadiri, UKÜ olarak bugünün gençliğini yarının liderleri olarak yetiştirmeyi amaçladıklarını belirterek, “Bu amaçla hem öğrenciler hem de akademisyenlere yaratıcılık, keşfetmek, sorunları çözmek ve liderlik etmek için gerekli ortamı sunmaya çalışıyoruz” dedi.