UKÜlü Akademisyen Yrd. Doç. Dr. Tunçbilek Ebeveynleri Okul Araç Gereçleri Konusunda Uyardı

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Endüstri Mühendisliği Program Koordinatörü ve aynı zamanda İş ve Sağlığı Güvenliği Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ayşe Tansu Tunçbilek, 2019-2020 Eğitim Öğretim yılında okula başlayacak çocuklar için yapılacak kırtasiye alışverişinde sağlığa zararlı madde kullanım riskine karşı dikkatli olunması gerektiğini açıkladı.

Okul araç gereç alışverişlerinde belirli normlara uygunluk aranması gerektiğini söyleyen Tunçbilek, ürün üzerinde TSE ve CE işaretlerinden en az birinin bulunması gerektiğini aktardı. Yrd. Doç. Dr. Tunçbilek, seçilecek ürünlerin Avrupa Birliği tarafından güvenlik göstergesi olarak kabul edilmiş EN 71-1 (mekanik ve fiziksel özelliklerin uygunluğu), EN 71-2 (yanmazlık özelliği), EN 71-3 (ağır metallerin belirlenen sınırlar dâhilinde kullanıldığı) ve EN 71-9 (organik bileşenlere sahip olduğu) normlarına uygun olmasının önemli olduğunu kaydetti.

Alınacak kırtasiye ürünlerinin yoğun kokulu olmasının alerjik reaksiyonlara sebep olabileceğine vurgu yapan Tunçbilek, “Özellikle yoğun boya kokusu içeren, plastik baskılı beslenme çantası ve matara alınmamalıdır” dedi. Yrd. Doç. Dr. Tunçbilek, parmak boyası ve oyun hamuru gibi daha küçük yaş gruplarının kullandığı, ağza götürülme olasılığı yüksek ürünlerde güvenilir markaların tercih edilmesi gerektiğini belirterek, “Markası, adresi ve üretim yeri belli olmayan ürünler kesinlikle tercih edilmemelidir” dedi.

Çanta seçimi konusunda da uyarılarda bulunan Tunçbilek, çocuğun fiziksel özelliğine göre bir seçim yapılması gerektiğini kaydederek, çantanın çocuğun boyuna göre ayarlanan askılarının bulunması, sırtı destekleyen yapıda olması ve bel kemeri bulunmasının oldukça önemli olduğunu işaret etti.

Çantanın iç gözlerinin eşit oranlarda ve uygun bir yapıda olması gerektiğini dile getiren Tunçbilek, “Böylece ağırlık eşit miktarda dengelenecek ve ergonomik açıdan uygun olacaktır” dedi.