UKÜ- Kıbrıs ve Akdeniz Çalışmaları Merkezi Araştırma Faaliyetleri ile Katkı Yapmaya Devam Ediyor

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) bünyesinde yer alan Kıbrıs ve Akdeniz Çalışmaları Merkezi Kıbrıs adası ile Akdeniz bölgesi odaklı bilimsel çalışmalarda bulunmaya ve bu alanlarda yapılan diğer çalışmaları UKÜ’lü öğrenciler ve akademisyenlerle buluşturmaya devam ediyor.

Merkez’in temel olarak siyaset bilimi, uluslararası ilişkiler, sosyoloji, uyuşmazlık çözümü ve ekonomi alanlarında çalıştığını belirten Merkez Direktörü Doç. Dr. Sertaç Sonan, Merkez’in Kıbrıs siyaseti ve ekonomisi, Kıbrıs sorunu, Doğu Akdeniz enerji politikaları, Akdeniz-Güney Avrupa siyaseti ve ekonomisi, Türk-Yunan ilişkileri ve göç gibi konularla ilgilendiğini belirtti.

Esas amaçlarının, Kıbrıs’la ilgili çalışmaları konuk araştırmacılarla yapılan söyleşiler ve dokümanter gösterimleri aracılığıyla, öğrencilerle paylaşmak olduğunu kaydeden Sonan, uluslararası ilişkilerle ilgili güncel konularda da etkinlikler düzenlediklerini kaydetti: “Örneğin geçtiğimiz Mart ayında Alman Siyaset Bilimci Prof. Dr. Carlo Masala’yı misafir ettik, onunla liberal dünya düzeninin geleceğini ve bölgedeki güvenlik konularını konuştuk” dedi.

Araştırma faaliyetleri hakkında da bilgi veren Sonan, “TC Lefkoşa Büyükelçiliği Kalkınma ve Ekonomik İşbirliği Ofisi Üniversitelerin Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Projesi” çerçevesinde maddi olarak desteklenen ‘KKTC’de Siyasal Katılım’ konulu projede sona gelindiğini aktardı. Sonan, benzer şekilde KKTC’de Siyasal Kültür konulu bir başka projeyi de tamamlamak üzere olduklarını ifade etti.

UKÜ doktora öğrencileri Ebru Küçükşener ve Enis Porat’la birlikte yürütülen çalışmaların ön bulgularını geçtiğimiz yıl Lizbon’da uluslararası bir konferansta sunduklarını aktaran Sonan, her iki çalışmanın bulgularını raporlaştırıp, yakın zamanda kamuoyu ile paylaşacaklarını da ifade etti.

Doç. Dr. Sonan, Merkez olarak farklı işbirlikleriyle daha büyük projelerin parçası olma hedefinde olduklarını kaydederek, gelecekte özellikle Kıbrıs odaklı akademik bir arşiv ve bilgi merkezi kurmayı planladıklarını de sözlerine ekledi.