UKÜ PDAREM Uzman Psikoloğu Haşimoğulları Sıcak Havaların Psikolojimizi Olumsuz Yönde Etkilediğini Açıkladı

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ), APsikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Merkezi (PDREM) Uzman Psikoloğu Çise Haşimoğulları, şu sıralar sıcak havaların artış gösterdiğini ve bu durumun psikolojimizi olumsuz yönde etkileyebileceğini açıkladı.

Çise Haşimoğulları son yıllarda yapılan araştırmalara dikkat çekerek, sıcak havaların insanlar üzerinde stres yaratabildiğini, sinirlilik, dikkat eksikliği, uyku problemleri, tahammülsüzlük, endişe, enerji eksikliği gibi belirtilerle de kendini gösterebildiğini dile getirdi. Sıcak havalara bağlı olarak kalp ritminin hızlanması ve sık nefes alınmasının panik atakları tetiklediğine dikkat çeken Haşimoğulları, “Ayrıca depresyon semptomları gösteren bireylerde de stres durumunu arttırarak, mutsuzluk durumu yaratabilir” şeklinde konuştu. Çise Haşimoğulları, araştırmalarda sıcak havalarda suç oranlarının artış gösterdiğine dair veriler bulunduğunu da bildirdi.

Yaz aylarının sıcak olmasına bağlı olarak bireylerin dışarıda gerçekleştirecekleri etkinliklerin sayılarında azalma olduğunu belirten Haşimoğulları, “Bu durum daha fazla huzursuzluk yaratarak, dikkat gerektiren işlerin sürdürülmesinde soruna sebebiyet vermektedir. Bu nedenle dışarıda gerçekleştirilen aktiviteler devam edilmesi önemlidir” dedi. Haşimoğulları, sürekli olarak olumsuz düşüncelere odaklanmanın stresi arttırabildiğini aktararak, öncelikli hedefin stresi kontrol altına almak olduğunun altını çizdi.

Sıvı tüketiminin yeterli olmadığı durumlarda vücudun elektrolit dengesinin bozulduğunu da dile getiren Haşimoğulları, bu durumun sinirlilik, dikkat eksikliği, uyku problemi, isteksizlik, endişe, halsizlik, iştah kaybı olarak ortaya çıkabileceğini açıkladı. Çise Haşimoğulları yaz döneminde bu nedenle sıvı tüketiminin önemli olduğunu ve bol miktarda su alınması gerektiğini de ekledi.

Haşimoğulları son olarak, tüm çözüm yollarına rağmen bireylerin streslerini ya da duygu durumlarını kontrol altına alamamaları sözkonusu ise bir uzmandan yardım istemenin faydalı olacağını dile getirdi.