UKÜlü Akademisyen Yrd. Doç. Dr. Koçer Yaz Tatilinin Çocuk Ve Gençlerin Doğaya Dönmesi Açısından Bulunmaz Bir Fırsat Olduğunu Kaydetti

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Çocuk Gelişim Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Neslihan Koçer, yaz tatilinin teknolojiye bağımlı hale gelen çocuk ve gençlerin bu bağımlılıktan kurtulması, doğaya dönmesi, ailelerin çocuklarıyla kaliteli bir iletişim kurması açısından bulunmaz bir fırsat olduğunu kaydetti.

Yrd. Doç. Dr. Neslihan Koçer, çocukların yıl boyunca emeklerinin sonucunu gösteren karnelerini aldıklarını belirterek, yaz tatilinin hem ebeveynlerin çocukları ile iletişimlerini güçlendirmek hem de çocuklar için eğitici ve eğlendirici bir dönem olması için ebeveynlere tavsiyelerde bulundu.

Çocukların özellikle su sporları gibi faaliyetlerde bulunmalarını öneren Yrd. Doç. Dr. Koçer, bunun fiziksel gelişimlerine katkı sağlayacağını açıkladı. Koçer, çocukların doğa ile daha da yakınlaşmasını sağlamak için “hayvan bulma” oyununu oynamanın yararlı olacağını belirterek, ebeveynlerin çocukları için kuşlar, yüzen hayvanlar, memeliler, böcekler ve bitkiler gibi oyun konusunu seçip bunları sınıflandırarak, özellikleri hakkında konuşabileceklerini hatırlattı.

Ebeveynlerin çocuklarıyla beraber gidecekleri yerlerin bir haritasını çıkartmalarını da öneren Koçer, dönüşte ise bu harita üzerinde hangi hayvan ve bitki türlerinin bulunduğunu ve özellikleri konusunda değerlendirme yapabileceklerini aktardı. Yrd. Doç. Dr. Koçer akıllı telefon ve tabletlerin sadece oyundan ibaret olmadığını belirterek, doğa gezileri düzenleyebileceklerini ve bu araçlarla hayvan ya da bitki türüne yönelik doğa fotoğrafları çekebileceklerini ifade etti.

Meyve ya da sebzenin nasıl yetiştiğini beraberce görmek için bahçe gezileri düzenlenebileceğini dile getiren Koçer, ebeveynlerin çocuklarıyla birlikte hasada katılabileceğini, bahçe ya da balkonda kasalar içerisinde marul, soğan, patates, çilek gibi bitki türlerini yetiştirebileceklerini kaydetti.

Yrd. Doç. Dr. Koçer, ebeveynlerin çocukları için KKTC sahillerinde de bulunan deniz kaplumbağalarının yumurtlama döneminde gezi düzenleyebileceklerini hatırlatarak, yumurtadan çıkacak olan kaplumbağaları izlemenin ve bir hayatın başlangıcına tanıklık etmenin onlar için faydalı olacağını açıkladı.