Sporda Fonksiyonel RehabilitasyonUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ)  Sağlık Bilimleri Fakültesi, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü tarafından “Sporda Fonksiyonel Rehabilitasyon” adlı  sempozyum düzenlendi.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü’nde spor fizyoterapisi alanında güncel bir konu olan “Fonksiyonel Rehabilitasyon” konusu irdelenerek, bu alanda yapılan son çalışmalara dikkat çekildi. Etkinlik kapsamında sporcunun rehabilitasyon süreci, spor yaralanmaları, popüler egzersizler ve eğitimler hakkında çalışmalara yer verildi.

Sempozyumun Onursal Başkanı UKÜ Rektörü Prof. Dr. Halil Nadiri açılış konuşmasında, bu tür sempozyumların bilimsel ve işlevsel yönlerine dikkat çekerek, “Sempozyumlar aracılığıyla üniversitelerle iş dünyası, dernekler ve birlikler bir araya gelerek bilimsel alışveriş için ortam yaratıyorlar” dedi.  CIU Arena bünyesindeki spor kompleksiyle kampüs içerisinde Sağlıklı Yaşam Merkezi kurduklarını belirterek, bu sayede öğrencilerin, öğretim üyelerinin ve tüm halkın ömür boyu sağlıklı yaşam yanı sıra uygulamalı eğitim imkânı elde edeceklerini kaydetti.

Sempozyum Başkanı Prof. Dr. Gül Baltacı, spor fizyoterapistleri olarak birçok üniversiteye destek veren, eğitimi kanıta dayalı hale getirerek en iyi şekilde sunmaya çalışan bir dernek olduklarını belirterek, fizyoterapistlerin görevlerinin sadece klinikte veya bir sporcunun alanının içerisinde olmadığına dikkat çekerek, fizyoterapistlerin sahada yaralanma olmadan, yaralanmaların önlenmesi amacıyla aktivitelerin içinde kesinlikle bulunması gereken kişiler olduklarını aktardı.

Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Afet Arkut,  fakülte olarak amaçlarının ulusal ve uluslararası düzeyde sağlıklı veya hasta birey, aile ve topluma yönelik tedavi edici sağlık hizmetleri verebilen nitelikli sağlık bakım elemanları yetiştirmek olduğunu açıkladı. Arkut, aynı zamanda mesleğe ve topluma yararlı bilimsel çalışma gelişimi için çalışma yaptıklarını da belirtti.

Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Özge Özalp, sporcu fizyoterapistliğinin, sporcu sağlığı üzerinde özelleşen, geniş bir alan olduğunu açıklayarak,  fizyoterapi ve rehabilitasyon alanında rolünün büyük olduğunu belirtti. Özalp, sempozyumun son derece eğitici ve öğretici olduğunu belirterek, organizasyona sporcuların ve teknik elemanların da yoğun ilgi gösterdiğini aktardı.

Yrd. Doç. Dr. Bünyamin Haksever, sempozyumun sporun işlevsel ve multidisipliner bir şekilde nasıl yapıldığını kişilere öğretmek amacıyla düzenlendiğini belirterek, sporda başarının altında yatan en önemli şeyin ekip çalışması olduğunu açıkladı. Haksever, sporcuyla fizyoterapistin ilişkisine değinerek, psikolojik, tıbbi müdahale, fizyoterapi müdahalesi ve antrenman biliminin birbirinden ayrılmaz parçalar olduğunu hatırlattı.