UKÜlü Akademisyen 19 Mayısın Türk Gençliğine Armağan Edilmiş Bir Meşale Olduğunu KaydettiUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Eğitim Fakültesi, Yabancı Diller Eğitimi Bölümü İngilizce Öğretmenliği Programı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Güliz Özütürk, Kurtuluş Savaşı’nın başlangıç günü olarak kabul edilen 19 Mayıs’ın Türk gençliğine armağan edilmiş bir meşale olduğunu kaydetti.

Yrd. Doç. Dr. Özütürk, Atatürk’ün milli mücadeleyi başlatmak üzere 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’da Anadolu topraklarına ayak bastığını belirterek, bu günü Türk gençliğine armağan ettiğini açıkladı. 19 Mayıs’ın özgürlüğün adımı olduğuna dikkat çeken Özütürk, bu günün Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanmaya başlandığını da hatırlattı.  Özütürk, Atatürk’ün milli mücadele sırasında Türk milletini ileriye taşıyacak olanların genç fikirler olduğuna inandığını de belirterek, bu nedenle “gençlik” kavramının genel anlamda fikirlerdeki yeniliğe işaret ettiğini dile getirdi.

Bu bağlamda UKÜ’de fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür, cumhuriyete ve devlete bağlı nesiller yetiştirmeye devam edeceklerini kaydeden Yrd. Doç. Dr. Özütürk, yalnızca kitap ve kalemle değil sporla da ön planda olan bir nesil yetiştirmenin hedeflenmesi gerektiğine dikkat çekti. Yrd. Doç. Dr. Özütürk, Atatürk’ün “Türk gençliği, sağlıkla yetişip spor yaparsa ulusumuzun geleceği güvence altındadır” sözüyle sporun insan hayatındaki önemine de vurgu yaptığını kaydetti.

UKÜ Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Güliz Özütürk, bu düşüncelerle 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 100. yılının kutlandığını belirterek, başta Ulu Önder Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm aziz şehitleri rahmet ve minnetle andığını da sözlerine ekledi.