UKÜlü Akademisyen Prof. Dr. Gürsoy Dünya Nüfusunun Yarısının Hâlâ İhtiyacı Olan Sağlık Hizmetlerine Ulaşamadığını AçıkladıUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ), Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Hemşirelik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ayla Gürsoy dünya nüfusunun yarısının hâlâ ihtiyacı olan sağlık hizmetlerine ulaşamadığına dikkat çekerek, sağlık sorunlarındaki değişim ve yaşlı sayısındaki artış sonucu bütüncül, insan merkezli bir sağlık hizmeti modeline ihtiyaç duyulduğunu açıkladı.

“12-18 Mayıs Dünya Hemşireler Haftası” kapsamında konuşan Prof. Dr. Gürsoy, Uluslararası Hemşireler Konseyi’nin 2019 yılı için belirlediği temanın “Hemşireler ‘Herkes İçin Sağlık Söylemine Öncü Bir Sestir” olduğunu açıkladı. Gürsoy, hemşireliğin dünya sağlık ekibi içinde en fazla üyeye sahip ve sağlık hizmetinin sunulduğu her alanda çalışan bir meslek olduğuna dikkat çekti.

Prof. Dr. Gürsoy, hemşireliğin insan sağlığı üzerindeki işlevinin önemine vurgu yaparak, sağlık hizmetlerine erişimde eşitliği sağlamak, sağlığı koruyup geliştirmek, hasta savunuculuğu yapmak ve sağlık alanında işbirliğini artırmak gibi yaklaşımlara önem veren bir hemşirelik yaklaşımı oluşturulmasının etkili olacağını sözlerine ekledi. Gürsoy ayrıca mesleki felsefeye uygun olarak kanıta dayalı bakım sağlayan sağlık ekibinin bağımsız bir üyesi olan hemşirelerin, insanların sağlık gereksinimlerini her koşulda ve yaşam boyu karşılayan bireyler olduğunu da hatırlattı.

Bu yılki tema bağlamında hemşirelerinin kendi güçlerinin farkına varmaları gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Gürsoy, hemşirelerin gücünü eyleme dönüştürmesi ve liderlik rolünü üstlenmesi gerektiğini de dile getirdi. Gürsoy, bu gücün hemşireleri bireylerin sağlıkla ilgili yaşam kalitelerini artırmak için yapılacak tüm eylemlerin paydaşı olmakla yükümlü kıldığını belirterek, “Oldukça ağır olan bu yükümlülüğü bir an bile unutmadan hareket eden tüm meslektaşlarımızın ve öğrencilerimizin hemşirelik haftasını kutlarım” ifadelerini kullandı.