UKÜ Kütüphane Müdürlüğü Eğitim Semineri DüzenlediUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Kütüphane Müdürlüğü tarafından yüksek lisans ve doktora öğrencileri ile akademisyenlere yönelik “Web of Science Keşif ve Atıf Veritabanı Eğitim Semineri” düzenlendi.

Web of Science eğitim seminerine konuşmacı olarak Scientific Academic Research firmasindan Türkiye temsilcisi Jamal El Ouahi yer alırken, Web of Science Eğitim Sorumlusu Derya Soğuksu’da konuk oldu.

Jamal El Ouahi, atıf tarama motorunun nasıl kullanıldığına dair bilgiler vererek, Web of Science’ın bilimsel çalışmalar yürüten lisansüstü öğrenci ve akademisyenlere araştırmalarını sürdürürken yardımcı olmak amacıyla kurulduğunu açıkladı. Ouahi, arama motorunun atıf dizinlerini web ortamında araştırmacıya sunarken, daha önce kimler tarafından hangi konularda araştırmalar yapıldığını da öğrenme imkânı sağladığını belirtti.

Web of Science veri tabanında konu ve atıf taraması yapılırken, SCI, SSCI, AHCI, SPCI ile SSPCI veri tabanlarının da tarandığını kaydeden Jamal El Ouahi, bu platformların akademik kariyerlerini geliştirmek isteyen akademisyenler ve öğrenciler için oldukça faydalı bir veri tabanı olduğunu sözlerine ekledi.

Ouahi, bilgilendirmenin ardından katılımcılara arama motorunda kullanılabilecek anahtar kelimelerin nasıl olması gerektiğini açıklayarak, eş zamanlı olarak bir konu üzerinde de canlı uygulama gerçekleştirdi.

Web of Science veri tabanının 250’den fazla fen bilimleri, sosyal bilimler, sanat ve insani bilimler disiplin içeriğiyle atıf referans tarama imkânı sağladığına dikkat çeken Ouahi, ayrıca yönetici ve akademisyenlerin verimliliklerini ölçme ve karşılaştırma olanağı sunduğunu da belirtti.

UKÜ Kütüphane Müdürü Gülten Sala Lay ise seminerin Kütüphane Müdürlüğü, TÜBİTAK ve Web of Science yetkilileri iş birliğiyle düzenlendiğini belirterek, seminerin kullanıcıların akademik çalışmaları açısından oldukça önemli olduğunu açıkladı. UKÜ Kütüphanesi’nin zengin koleksiyonundaki e-kitaplara ve veri tabanlarına kampüs içinden ve dışından rahatlıkla ulaşılabildiğini hatırlatan Lay, veritabanı eğitim toplantıları serilerinin devam edeceğini de bildirdi.