UKÜnün Bakırdan Adlı Elektronik Dergisinin 2. Sayısı YayınlandıUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü tarafından yayınlanan edebiyat, kültür ve sanat odaklı e-dergi Bakırdan’ın 2. sayısı okuyucularıyla buluştu.

Bakırdan Dergi Editörü Yrd. Doç. Dr. Mihrican Aylanç, dergide Türkiye’den ve ülkemizden sanatçıların, araştırmacıların, bölüm bünyesindeki akademisyenlerin ve öğrencilerin ürünlerine yer verildiğini kaydetti.

Dergide, Prof. Dr. Metin Karadağ’ın “Taner Baybars’ın ‘Uzak Ülkesi: Kıbrıs”ı yorumladığını aktaran Aylanç,  Doç. Dr. Gürkan Gümüşatam’ın, “Gelenekten Geleceğe Kıbrıs Türk Kimliğinin Üşenmez Aktarıcısı Mustafa Gökçeoğlu”nu değerlendirdiğini ve Dr. Gülden Sarı’nın ise ‘Osmanlı Dönemi Kıbrıs Türk Toplumunda Yazın Etkinliklerine İlişkin Harid Fedai’nin Araştırmaları’nı ele aldığını açıkladı.

Yrd. Doç. Dr. Aylanç, dergide Veysel Çolak, Nurduran Duman, Senem Gökel, Alexis M. Albanese’nin şiirlerinin, Selda Uygur ve Hüseyin Bahca’nın öykülerinin, Prof. Dr. Fatoş Silman’ın ise “Sinema ve Edebiyatın Kucakladığı Şehir: Londra” isimli gezi yazısının bulunduğunu da belirtti.

Haluk Öner’in, “Edebiyatın Satır Aralarından Utku Varlık’ın Tuvaline Yansıyanlar” adlı inceleme yazısının dergide yer aldığını kaydeden Aylanç, “Bu Sayıdaki Ressam” bölümünde de Utku Varlık’ın tablosunun bulunduğunu açıkladı.

Aylanç, dergide Leyla Çınar Algül’ün kadın temasıyla çizdiği karikatür bölümüne dikkat çekerek, Fatma Azgın’ın “1935’te Modern İş Kadını: Vedia Barut” başlıklı yazısıyla Kıbrıs’ta kadının modernleşme sürecine değindiğini, ayrıca şiirde dil yaratma süreci ile şiirin kültürel ve mitolojik boyutlarına ilişkin Tamer Öncül’le söyleşi gerçekleştirdiklerini belirtti.

Derginin kapak fotoğrafının şair ve fotoğraf sanatçısı Nafia Akdeniz’e ait olduğunu aktaran Aylanç,  UKÜ öğrencileri Senagül Taşar, Tuğçe Elif Aktaş, Aylin Çelik, Osman Atasoy, Yeşim Ateş, Kader Ayaz, Gizem Ünlü ve Sabri Can Keklik’in inceleme, şiir, deneme ve öyküleriyle yer aldığını da aktardı.

Aylanç, Bakırdan adlı e-dergiye http://www.ciu.edu.tr/sites/default/files/bakirdan.11_nisan.pdf  internet adresinden ulaşılabileceğini de bildirdi.