UKÜde Doktora ve Yüksek Lisans Öğrencilerine Akademik Yayınlar Konusunda Bilgi VerildiUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İşletme Bölümü tarafından doktora ve yüksek lisans öğrencilerine yönelik “Görgül Çalışmalarda Ortak Yöntem Varyansı Nasıl Önlenir?” konulu seminer düzenlendi.

Seminerde konuşan Prof. Dr. Osman Karatepe, UKÜ’lü doktora ve yüksek lisans öğrencilerine dünyanın önde gelen akademik dergilerinde yayın yapabilmeleri için ortak yöntem varyansını çok iyi anlamaları gerektiğini kaydetti.  Öğrencilere çeşitli araştırmalardaki varsayımsal örnekleri göstererek açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Karatepe, deneysel çalışmalarda ortak yöntem farklılıklarını önlemek için atılması gereken adımlar konusunda da öğrencilere ipuçları verdi. Araştırma tasarımı yapılırken ortak yöntem varyansını nasıl en aza indirileceği konusunda yöntem çözümlerine de dikkat çeken Prof. Dr. Karatepe, ortak yöntem varyansının nasıl kontrol edildiğine yönelik istatistiki yöntemlerin neler olduğunu da açıkladı. Karatepe, öğrencilerin ortak yöntem farklılıklarını önlemek veya azaltmak için veri toplama öncesinde, sırasında ve hatta veri toplandıktan sonra da dikkat etmeleri gereken yöntem ve tekniklere dair bilgilendirme de yaptı. Öğrencilerin çalışmalarında ölçüm hatalarını önlemek için dikkatli olmaları gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Karatepe, gerekli kontrollerin yapılması tavsiyesinde bulundu.

UKÜ İşletme Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Georgiana Karadaş, etkinliğin doktora ve yüksek lisans öğrencilerinin araştırma yöntemlerine yönelik yetilerini geliştirmek için düzenlendiğini açıkladı. Etkinliğin interaktif bir şekilde gerçekleştirildiğini aktaran Yrd. Doç. Dr.Karadaş, bu bağlamda doktora öğrencilerinin yapacakları doktora yayınlarında seminerden en iyi şekilde yararlanabileceklerini de sözlerine ekledi.