Ders de Çalışırım Yemek de Yaparım Temalı 2. Tarif Yarışmasının Kazananları Ayşe Buzak ve Ekin Arda Karakul Oldu._Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) ev sahipliğinde düzenlenen, TC ve KKTC Milli Eğitim Bakanlığı onaylı  “Ders de Çalışırım, Yemek de Yaparım” temalı eğitim bursu ödüllü ikinci yemek tarifi yarışmasının Ana Yemek kategorisinde Ayşe Buzak, Tatlı/Pasta/Kurabiye kategorisinde ise Ekin Arda Karakul birinciliği kazandı.

Yarışma’nın jüri üyeliğini CNN Türk’te yayınlanan “Can’lı Tatlar” programı sunucusu Can Oba, 2011 yılının “En Yaratıcı Şefi” ödülü sahibi ve TV8 Masterchef programı jürisi Hazer Amani, Bellapais Gardens Restoran Şefi Selim Yeşilpınar ve UKÜ Gastronomi ve Mutfak Bölümü Eğitmen Şefi Esat Kastambollu üstlendi.

UKÜ tarafından düzenlenen yarışmada finalistler, Ana Yemek ve Tatlı/Pasta/Kurabiye olmak üzere iki kategoride yarıştılar. Tarif yarışmasına online başvuru yaparak katılan yarışmacıların arasından jürinin değerlendirmesi ile kırk tarif yarı finale kaldı. Yarı finale kalan tarifler arasında sosyal medya üzerinden yapılan halk oylaması ile toplamda 16 tarif ile 14 finalist Kıbrıs finalinde yarışmaya hak kazandı.Ders de Çalışırım Yemek de Yaparım Temalı 2. Tarif Yarışmasının Kazananları Ayşe Buzak ve Ekin Arda Karakul Oldu

Bir gün boyunca kıyasıya yarışan ve jüriye tariflerini sunan finalistlerden Ana Yemek kategorisinde; Ayşe Buzak “Fesleğen Aromalı Tavada Pişirilmiş Somon Fleto, Ilık Sebzeli ve Narenciye Soslu Tahıl Salatası ve Limon-Safran Soslu” isimli tarifi ile 1. olarak %100 eğitim bursu, Eray Eren “Narçiçeğı Soslu, Asma Yaprağına Sarılı Kuzu Bonfile” isimli tarifi ile 2. olarak %75 eğitim indirimi ve Sena Akpara “Ajvar Soslu Kuzu Pirzola” isimli tarifi ile 3. olarak %50 eğitim indirimi kazandı. Tatlı/Pasta/Kurabiye kategorisinde ise Ekin Arda Karakul “Böğürtlen Sos Yatağında Vanilya Soslu Elmalı Krep Sarma” isimli tarifi ile %100 eğitim bursu, Melek Sevilgen “Limon Kremalı ve Taze Meyveli Fındıklı Tuille” isimli tarifi ile 2. olarak %75 eğitim indirimi ve Hümeysa Yılmaz “İzzella” isimli tarifi ile 3. olarak %50 eğitim indirimi almaya hak kazandı. Yarı finale kalan 40 aday ise %25 eğitim indirimi sahibi oldular.

Ödül töreninde konuşan UKÜ Rektörü Prof. Dr. Halil Nadiri, eğitim öğretimin yanı sıra bu tür teşvik edici yarışmalara ev sahipliği yaptıkları için mutlu olduklarını belirtti. Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı’nın desteği ile UKÜ bünyesinde yapılan tarif yarışmasının geleneksel hale geldiğini de belirten Nadiri, yarışmanın ileriki yıllarda daha geniş kapsamlı olarak devam edeceğini açıkladı.Ders de Çalışırım Yemek de Yaparım Temalı 2. Tarif Yarışmasının Kazananları Ayşe Buzak ve Ekin Arda Karakul Oldu_

Jüri üyesi Hazer Amani, UKÜ’nün ev sahipliğinde düzenlenen tarif yarışmasına katılan tüm gençlerin aslında birer şampiyon olduğunu belirterek, Kıbrıs finaline kadar gelip yarışmalarının teşvik edici ve cesur bir gösterge olduğunu açıkladı.

Jüri üyesi Can Oba, gastronomi alanının günümüzde çok rağbet gördüğünü belirterek, bu alanın zahmetli ve meşakkatli bir yol olması nedeniyle öğrencilere sürekli kendilerini geliştirmelerini tavsiye etti.

Selim Yeşilpınar, dünyada tıptan sonra gastronominin en fazla tercih edilen meslek olduğunu hatırlatarak, yarışmanın çok çekişmeli olduğunu ve ilk üçü seçmekte zorlandıklarını açıkladı. Yeşilpınar, öğrencilerin bu meslekte kendi yöresel lezzetlerinden uzaklaşmadan, geleneksel tatları füzyonlayarak kendilerini geliştirebileceklerini belirtti.

UKÜ Öğretim Görevlisi ve Jüri üyesi Esat Kastambollu ise öğrencilerin yüzlerce tarif arasından finale kaldıklarını belirterek, her iki kategoride ilk üçe giren öğrencileri tebrik etti.