UKÜlü Mezun Ece Türk Mezuniyet Sonrası Kariyer Hayatı Hakkında KonuştuUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Mühendislik Fakültesi, Endüstri Mühendisliği Programı tarafından program öğrencilerine mesleki kariyer hakkında bilgi vermek amacıyla UKÜ’lü mezun Ece Türk tarafından “Mezuniyet Sonrası Kariyer Hayatı” adlı söyleşi gerçekleştirdi.

Asaş Filtre Fabrikası Proje Koordinatörü ve Teknik Müşteri Yöneticisi Ece Türk konuşmasında öğrencilere bilgi ve deneyimlerini aktararak, yöneticiler tarafından iş hayatında talep edilen en önemli özellikler hakkında bilgi verdi. Türk, “İşverenler çalışanlarının hem teknik hem de teorik olarak konuya hâkim, iletişim becerileri güçlü, problem çözebilen, güler yüzlü kişiler olmasını istiyorlar” dedi.

Konuşmasında CV hazırlamanın iş başvurularındaki önemine de değinen Ece Türk, bir iş başvurusunda en önemli unsurun iyi hazırlanmış bir CV olduğunu çünkü işverenlerin artık yüz yüze görüşerek, zaman kaybetmek istemediklerini kaydetti. Türk, öğrencilere özellikle hazırladıkları CV içerisinde, başvurulacak iş ilanıyla ilgili anahtar kelimelerin sıkça kullanılmasını önererek, sahip oldukları bilgi ve becerileri kısa, net ve özgüvenli bir şekilde ifade etmeleri gerektiğini de aktardı.

Öğrencilere yaptıkları stajları önemsemeleri vurgusunda bulunan Türk, “Staj sırasında kurduğunuz iyi insani ilişkiler yanı sıra edindiğiniz tecrübe ve bilgi sayesinde sizi ileriye götürecek fırsatlar yakalayabilirsiniz” dedi. Ece Türk, öğrencilere istedikleri kariyer hayatı için sadece mezuniyet diploma ortalamasının yeterli olmadığını belirterek, teorik bilginin yanında pratik olarak da iyi olmaları gerektiğini aktardı. İngilizce dilinin artık ulusal bir dil olduğunu dile getiren Türk, öğrencilere farklı bir lisan öğrenmelerini, sürekli alanları ile ilgili gelişmeleri takip etmelerini, seminer ya da fuarlara katılmalarını ve sosyal bir öğrencilik hayatı yaşamaları tavsiyesinde de bulundu.