Fen-Edebiyat Fakültesi tarafından “Geleneksel Edebiyat Kuramında Sanat Anlayışı” konulu bir konferans düzenlendi. Çevik Uraz Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen konferansa Fen-Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sabahattin Küçük konuşmacı olarak katıldı.

Konuşmasının başında sanatta estetiğe değinen Prof. Dr. Sabahattin Küçük, seyircinin veya okuyucunun estetik deneyim ile birlikte eserleri yeniden oluşturarak zevkin doruğuna ulaşabileceğinden söz etti. Konferanstaki konuşmasında doğanın taklit olmadığını ve sanatın doğaya ruh kattığını belirten Prof. Dr. Küçük, sanatçının eserleriyle yeni düşünceler ortaya koyup yeni ufuklar açabilecek bir yaratıcı olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Sabahattin Küçük, sanatın algılanabilmesinin mantıkla değil ancak sezgi ile olabileceğinden, gerçek sanat eserlerinin bize asli ve hakiki bilgiyi verdiklerini ve özdeşleşmemizi sağladıklarını söyleyerek “Böylelikle insan bütünleşmeye başlayacaktır.” diye konuştu.

Dinleyici olarak konferansa katılan UKÜ Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Metin Çolak’ın “Doğaya ruh kattığından dolayı en büyük sanatçılar size göre şairler midir?” sorusuna öyle bir ayrım yapamayacağını söyleyen Prof. Dr. Küçük bunun ressamlarda da olabileceğini belirterek “Olayı düşünsel noktasından ele aldığınızda ben şairleri ressamlardan daha önde görüyorum.” dedi.

“Sanat eleştirel olmalı mı?” sorusuna ise Prof. Dr. Sabahattin Küçük “Sanatın eleştirel olmasına katılmıyorum; çünkü sanatın kendi iç yasalarında tek hedefi vardır; o da kendi estetik boyutu içerisinde kişiyi ilgilendirebilmek, kişiye kendisinin ne olduğunu anlatabilmektir. Sanat hiçbir disipline hizmet etmek zorunda değildir.” ifadeleriyle cevap verdi.

Sanat eseriyle onun tüketimi arasındaki ilişkiye de değinen Prof. Dr. Küçük sanatın arz-talep meselesiyle ilişkili olduğunu, talebin çok olmasının onun gerçek sanat eseri olduğunun kanıtı olmadığını belirtti.

“Geleneksel Edebiyat Kuramında Sanat Anlayışı” konulu konferansın konuşmacısı Prof. Dr. Sabahattin Küçük’e konferansın sonunda Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Karadağ tarafından çicek takdim etti. Prof. Dr. Metin Karadağ, konferansa katılan öğrencilere  “Şimdi size düşen görev sanat eserini elinize alıp buna dışarıdan değil, içinden bakabilmenin sırlarını araştırmaktır.” dedi.

HABER / FOTOĞRAF: GÖZDE GÜLGÖNÜL