sınav kaygısı ve anksiyeteUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Merkezi (PDAREM) Uzman Psikoloğu Huriye Koruşan danışmanlığında PDAREM staj öğrencileri Esra Polat ve Emine Kübra Cerrah tarafından “Sınav Anksiyetesi ve Motivasyon” konulu seminer gerçekleştirildi.

Esra Polat, sınav kaygısının nedenlerinin olumsuz ders çalışma alışkanlıkları, sorumlulukları erteleme, zamanı iyi kullanamama, başarısızlık ve değerlendirilme korkusu, geçmiş yaşantılar, sınava yüklenen anlam, yüksek beklenti ve mükemmeliyetçi yaklaşımlardan dolayı ortaya çıkabileceğine dikkat çekti. Psikolojik etkenlerin yanında fiziksel durumların da yaşanabileceğini aktaran Polat, kalp atışında hızlanma, terleme, titreme, mide şikâyetleri gibi belirtilerin de görülebileceğini sözlerine ekledi.

Emine Kübra Cerrah ise herkes için farklı bir anlam taşıyan motivasyon kelimesini, kişinin bir hedefi gerçekleştirmek için oluşturduğu çaba olarak tanımlayarak, içsel veya dışsal motivasyonun bireyin performansını etkileyebileceğini kaydetti. Zamanı verimli kullanmanın, çalışırken anlaşılmayan yerlerde destek almanın, başarısızlıklar yerine başarılara odaklanmanın kaygı ve korkunun kontrol altına alınmasında yararlı olabileceğinin altını çizen Cerrah, kişilerin yüksek motivasyonla birlikte sınav performanslarının artabileceğine de dikkat çekti.

Uzman Psikolog Huriye Koruşan UKÜ Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik öğrencilerinin meslekleri ile ilgili adım atmadan önce uygulamaların altında yatan temelleri ve düşünce biçimini algılamalarının önemli olduğunu vurguladı. Sınıf içi pratik yaparak, tecrübe kazanmak ve iş yaşamına uyumu kolaylaştırmak amacıyla bu uygulamayı yaptıklarını belirten Koruşan, öğrencilerin staj boyunca edinecekleri deneyim ve becerilerle mesleklerine daha iyi hazırlanacaklarını ifade etti.