UKÜde Bir Şehri Düşünürken İstanbul Adlı Kitap Tanıtımı GerçekleştiUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Mimarlık-İç Mimarlık Kulübü tarafından öğrencilerin kitaplara yönelik ilgisinin artırılması ve okuma bilincinin yaygınlaştırılması amacıyla “Bir Şehri Düşünürken: İstanbul” adlı kitap tanıtımı gerçekleştirildi.

UKÜ Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ayşe Öztürk, “Bir Şehri Düşünürken: İstanbul” adlı kitabın 13 yazarın ortak çalışması olduğunu ve İstanbul’un farklı açılardan irdelenmesini içerdiğini kaydetti. Kitabın yazarlarının bilim dallarının ve meslek alanlarının farklı olduğuna dikkat çeken Öztürk, “Mimarlık, kent sosyolojisi, müzik sanatı, siyasal bilimler, şehir bölge planlama ve iç mimarlık alanlarında uzmanlaşmış kişiler katkı koydu” dedi. Öztürk, kitabın en önemli özeliğinin ise bu farklı dallardaki uzman kişilerin ortak noktada buluşup İstanbul’u bir bütün olarak ele alması şeklinde açıkladı.

Yrd. Doç. Dr. Ayşe Öztürk, “Bir Şehri Düşünürken: İstanbul” adlı kitapta “Kentin Kayıp Yeşil Alanları” başlıklı yazısının bulunduğunu aktararak, İstanbul’da var olan ama hızlı yapılaşma sonucu kaybedilen yeşil alanları çalıştığını belirtti.

“Kayıp Kentin Yeşil Alanları” başlıklı yazısında Dünya Sağlık Örgütü’nce kentlerin sahip olması gereken yeşil alan oranına göre İstanbul’un durumunun araştırıldığını kaydeden Öztürk, İstanbul’da kişi başına düşen yeşil alan yetersizliğine de değinerek, hızla yeşil alan kaybedildiğine dikkat çekti.

Kitap tanıtımı sırasında “İstanbul’u Düşünürken Yaşamak, İstanbul’da Yaşarken Düşünmek” başlıklı sunumuyla da  “düşünmek ve yaşamak” kavramları üzerinden İstanbul’un sorunlarına değinen Öztürk, bir kentin kavramlar ile eşleştirilmesi yöntemiyle kentin ve kent yaşayanlarının kaybettiği değerlerine dair açıklama yaptı.

Yrd. Doç. Dr. Öztürk, kendisinin kitap yazarlarından biri olması nedeniyle öğrenci-öğretim üyesi ilişkisinin ders dışında da sürmesi ve bilgi alışverişinin devam etmesi amacıyla etkinliği düzenlediklerini sözlerine ekledi.